Jaki rodzaj kreatyny wybrać?

0
1110
kreatyna

Kreatyna to związek organiczny dostępny w formie licznych suplementów diety. Choć substancja ta występuje w naszym organizmie naturalnie, osoby aktywne powinny stosować dodatkową suplementację, co pozwoli na uzyskanie większej efektywności treningu. Biorąc pod uwagę szeroki wybór suplementów oraz różne rodzaje kreatyny, suplementację możemy bez trudu dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Jak wybrać kreatynę? Jakie korzyści oferuje jej stosowanie?

Dlaczego warto stosować suplementację kreatyną?

Suplementacja oparta o kreatynę jest zalecana wszystkim osobom regularnie uprawiającym sporty siłowe. To związek organiczny, który uzupełnia ATP w organizmie oraz wspiera syntezę białek. Efektem jest wzrost wytrzymałości i siły fizycznej, wsparcie procesów regeneracyjnych, a także szybszy wzrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Kreatyna dostarcza również energii oraz opóźnia zmęczenie. Dzięki wszechstronnym efektom działania, suplementacja kreatyną jest wybierana zarówno przez lekkoatletów, kulturystów, jak również przedstawicieli innych dyscyplin sportu.

Jakie rodzaje kreatyny są dostępne na rynku?

Aby stworzyć suplement diety, cząsteczkę kreatyny należy połączyć z innym składnikiem, który pozwoli na jej sprawne i bezpieczne przyswojenie przez organizm. Różne rodzaje kreatyny różnią się właśnie składnikiem dołączonym do cząsteczki kreatyny. Oto najważniejsze odmiany suplementu:

  • Monohydrat kreatyny – cząsteczkę kreatyny łączy się z cząsteczką wody. To najbardziej uniwersalny i najchętniej stosowany rodzaj kreatyny. Wspiera budowę tkanki mięśniowej, dostarcza energii, wspomaga zdolności wysiłkowe, a jednocześnie jest łatwo przyswajana przez nasz organizm.
  • Jabłczan kreatyny – powstaje poprzez połączenie kreatyny z dwoma cząsteczkami kwasu jabłkowego. Wspiera budowę beztłuszczowej tkanki mięśniowej, a ze względu na lepszą definicję uzyskanej muskulatury, jest chętnie stosowana przez kulturystów.
  • Cytrynian kreatyny – cząsteczkę kreatyny łączy się z trzema cząsteczkami kwasu cytrynowego. Ta odmiana doskonale wspiera zdolności wysiłkowe: siłę fizyczną oraz wytrzymałość.

Jak wybrać kreatynę dostosowaną do swoich potrzeb?

Suplement diety dobierany na podstawie indywidualnych potrzeb oraz preferowanej formy aktywności. Kreatyna w formie monohydratu jest zalecana wszystkim osobom aktywnym fizycznie. Z kolei jabłczan i cytrynian znajduje szerokie zastosowanie wśród sportowców skupionych głównie na rozwoju siły fizycznej oraz wytrzymałości. Kreatyna jest dostępna w formie proszku i kapsułek. Wydajność obu form jest zbliżona, dlatego kierujmy się wygodą w dawkowaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here