Zabawy dla dzieci w domu

0
1024
Zabawy dla dzieci w domu

Kiedy sytuacja zmusza nas do pozostania w domu z dzieckiem, obawiamy się przede wszystkim jednego – nudy. Jest to negatywny stan emocjonalny, który prowadzi do pogorszenia samopoczucia i wprowadza nieprzyjemną atmosferę, która szybko udziela się wszystkim domownikom. Jak nie dać się nudzie? Warto sięgnąć po kreatywne zabawy dla dzieci!

Zabawy ruchowe

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nie można więc rezygnować z niej nawet wówczas, gdy jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu. Istnieją liczne ruchowe zabawy dla dzieci, które z powodzeniem możemy przeprowadzić w domowych warunkach, nawet jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią.

Możemy na przykład zaproponować dziecku klasyczną zabawę w berka lub utworzyć tor przeszkód, wykorzystując to, co mamy pod ręką, jak poduszki, stół, krzesła, piłki, miski, klocki, itp. Tor powinien być dostosowany do wieku i umiejętności dziecka. Chcąc urozmaicić zabawę, możemy wprowadzić na poszczególnych etapach toru różne polecenia, zagadki, itd.

Ponadto możemy sięgnąć po rozmaite zabawy dla dzieci z woreczkiem gimnastycznym (jeśli go nie posiadamy, bez problemy zrobimy go w kilka minut samodzielnie) lub urządzić zawody z takimi „dyscyplinami” jak np. skakanie na jednej nodze, mostek, pajacyki i wiele innych, które na pewno pamiętamy jeszcze z czasów szkolnych.

Zabawy plastyczne

Wszelkiego rodzaju zabawy plastyczne i techniczne rozwijają w dziecku kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą motorykę małą, koordynację i skupienie uwagi. Zamiast jednak proponować dziecku grzeczne siedzenie przy stole i rysowanie lub malowanie na kartce, pozwólmy mu nieco zaszaleć. Możemy zaproponować np. malowanie na szybie (balkonowej, na lustrze od szafy, itp.). Oczywiście wcześniej dobrze zabezpieczmy teren, rozkładając folię lub stare ręczniki.

A może dziecko ma ochotę malować rękami lub nogami? Umożliwmy mu to! Wystarczy, że zabezpieczymy podłogę i zaopatrzymy się w duży arkusz papieru. Sprzątanie nie zajmie nam dużo czasu, a dziecko będzie zachwycone możliwością tak niecodziennej zabawy.

Zabawy badawcze

Dzieci cechują się naturalnym pragnieniem odkrywania otaczającego je świata. Warto wykorzystać ten fakt, „przemycając” nieco wiedzy w formie świetnej zabawy. Różnego rodzaju doświadczenia to bardzo kreatywne zabawy dla dzieci. I nie ma co ukrywać – podczas przeprowadzania eksperymentów świetnie bawią się także dorośli!

Co takiego możemy zrobić? Wiele doświadczeń możemy przeprowadzić bez użycia profesjonalnych sprzętów i drogich materiałów, na bazie tego, co mamy akurat pod ręką. I tak, możemy przykładowo stworzyć wulkan – napełniając szklankę wodą z kwaskiem cytrynowym i dodając do niej rozpuszczoną w wodzie, w oddzielnym naczyniu, sodę oczyszczoną.

Samodzielnie możemy też stworzyć uwielbianą przez dzieci „lampę lawę”. Wystarczy, że napełnimy szklankę (słoik lub ozdobną butelkę) olejem i wlejemy do niego barwnik spożywczy. Jeśli takim nie dysponujemy, możemy zabarwić odrobinę wody bibułą lub farbkami. Ale to nie koniec. Możemy też dodać do szklanki tabletkę musującą i zobaczyć, co się stanie!

Inne pomysły na domowe eksperymenty? Sztuczny śnieg (z pianki do golenia i sody – nadaje się do przechowywania w lodówce przez kilka dni), gniotek (z kleju w płynie i żelu do prania), piasek kinetyczny (łączymy wyżej wymieniony klej i żel do prania, a następnie obtaczamy go w zwykłym piasku).

Istnieje wiele rodzajów zabawy dla dzieci, jak m.in. wyżej wymienione, i każdy z nich jest ważny, bowiem pozwala zdobywać i utrwalać rozmaite umiejętności. Dlatego nie zamykajmy się na jeden typ zabaw. Odkrywajmy wspólnie z dzieckiem nowe obszary zainteresowań, wspierajmy jego kreatywność i chęć poznawania świata. To wspaniałe doświadczenie, które zostanie z nami i naszym dzieckiem na zawsze!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here