Praca tancerza – nie zawsze kolorowo

0
3528
Praca tancerza

Choć powszechnie wydaje się, że życie artystów jest usłane różami – często pracują w dowolnych godzinach i są tzw. wolnymi strzelcami – nie jest to żadna reguła. Malarze, aktorzy, tancerze przechodzą długą drogę, aby zaistnieć w świecie kultury. Szczególnie ta ostatnia grupa narażona jest na wiele trudności i niepowodzeń.

Ciało narzędziem pracy

Choć uwielbiamy patrzeć na tancerzy na scenie, podziwiamy ich walory oraz zachwycamy się ich umiejętnościami technicznymi, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wyrzeczeń ich to kosztuje. Każda osoba zawodowo związana z tańcem ma za sobą wiele lat spędzonych na sali tanecznej obfitujących w żmudne ćwiczenia często powodujące stałe uszczerbki w ciele. To dlatego nad każdym zespołem tanecznym piecze powinien sprawować nie tylko choreograf, ale również masażysta, który w odpowiedniej chwili będzie mógł zadbać o narzędzie pracy scenicznego artysty. Dobrych masażystów możemy znaleźć na przykład tu: https://www.nuzle.pl/stanowisko/masazysta.

Ryzyko kontuzji

Taniec uchodzi za formę sportu, a jak to w każdym sporcie bywa, także i tutaj istnieje ogromne prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. U tancerzy najbardziej narażone są kończyny dolne, w szczególności kolana i kostki. Liczne napięcia powstające w ciele, do których pośrednio przyczynia się również stres, zwiększają ryzyko pojawienia się urazów. Najczęściej zlokalizowane są one w okolicach kręgosłupa. Każdy tancerz chociaż raz w tygodniu powinien odwiedzać gabinet fizjoterapeutyczny i poddawać się prostemu zabiegowi, jakim jest masaż leczniczy. Oddziaływanie na organizm za pośrednictwem bodźców mechanicznych skutecznie eliminuje ból i rozluźnia mięśnie.

A po próbie…

W teatrach muzycznych i zawodowych zespołach scenicznych swoje miejsce mają gabinety rehabilitantów, których zadaniem jest utrzymanie ciała tancerza w odpowiedniej kondycji. Masaże lecznicze oferowane na https://www.lento.pl/masaze.html są tu więc na porządku dziennym.

Praca tancerza z pewnością należy do przyjemnych. Jako widzowie pamiętajmy jednak o jednym. Owacje nie powinny być podyktowane wyłącznie efektem końcowym spektaklu. Na brawa zasługują też odbyte próby, nauka choreografii oraz konsultacje z fizjoterapeutą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here