Wizyta z dzieckiem u lekarza – jak powinna przebiegać?

0
1644

Wizyty z dzieckiem u lekarza powinny odbywać się systematycznie. W ciągu pierwszych dwóch lat życia spotkania z lekarzem są dość częste. Rodzice najczęściej zgłaszają się do gabinetów lekarskich na wcześniej zaplanowane wizyty profilaktyczne, aby nadzorować jego prawidłowy rozwój. Często także opiekunowie przyprowadzają dzieci do lekarza w nagłych przypadkach – w razie wystąpienia niepokojących objawów lub chorób.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Terminy wizyt w poradni zdrowego dziecka są zaplanowane dość precyzyjnie przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu, określającym zakres świadczeń opieki zdrowotnej. W dokumencie został określony dokładny harmonogram, który lekarze mogą nieco modyfikować, ta by dopasować go do rodziców oraz dziecka. Ważnym aspektem jest także kalendarz szczepień ochronnych, którego rodzice powinni się trzymać.

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiedniego lekarza, który będzie zajmował się zdrowiem Twojego dziecka. Podstawowa opieka medyczna jest zapewniona dziecku przez lekarza pierwszego kontaktu, którym jest pediatra lub lekarz rodzinny. Podczas wyboru lekarza warto kierować się nie tylko jego kompetencjami, ale również jego sumiennością, umiejętnością nawiązywania kontaktu z dzieckiem oraz sposobem wykonywania przez niego swoich obowiązków. Idealnie byłoby, gdyby lekarz, który będzie dbał o zdrowie Twojego dziecka był kimś zaufanym, do kogo zawsze będziesz mógł zwrócić się z pytaniem i uzyskasz odpowiedź i pomoc w razie problemów.

Wybór odpowiedniego lekarza

Pamiętaj, aby na każdą wizytę zabierać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.

Najlepiej, aby dzieckiem zajmował się jeden specjalista. Korzystanie z usług różnych lekarzy może zaburzać ciągłość opieki. Może także zaburzać poczucie bezpieczeństwa rodziców i dziecka. Warto więc wybrać jednego lekarza, do którego będziemy mieć w pełni zaufanie. Dziecko przyzwyczaja się do ludzi – nie warto więc za każdym razem wybierać kogoś innego. Lekarz, który będzie miał możliwość obserwacji dziecka przez dłuższy czas, może łatwiej ocenić stan jego zdrowia oraz wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dobry specjalista, z którego usług korzystamy długofalowo będzie wiedział, które leki są w pełni tolerowane przez Twojego malucha, a które mogą być dla niego szkodliwe. Lekarz, który dobrze zna dziecko może obserwować jego rozwój. Ma także dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, co może być niejednokrotnie bardzo pomocne. Warto wiedzieć, że tylko niektóre informacje są odnotowane w książeczce zdrowia dziecka.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wybrać się z dzieckiem na wizytę do lekarza, warto przygotować upoważnienie dla opiekuna do lekarza. Dzięki temu wszystko będzie klarowne, a osoba, która będzie towarzyszyć dziecku podczas wizyty, będzie mogła mieć dostęp do podstawowych informacji.

Podczas wyboru specjalisty dla dziecka, warto także zwrócić uwagę na detale, które pełnią bardzo istotną rolę podczas badań. Artykuły medyczne powinny być w pełni profesjonalne oraz dostosowane do dziecka (Medwil).

Wybór odpowiedniego lekarza dla dziecka nie jest łatwy. Poszukiwania warto rozpocząć już w czasie ciąży. Wówczas będziemy mieć pewność, że wybrany przez nas specjalista będzie kompetentny i dobrze zajmie się naszym maluchem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here