Jak ćwiczyć pamięć?

0
1457
Jak ćwiczyć pamięć

Czy wiesz, że można ćwiczyć pamięć? A co ważniejsze, ćwiczenia na pamięć nie są trudne i zajmują niewiele czasu.

Prawdziwy trening mózgu możesz wykonywać nawet samodzielnie w domu – i to bez względu na swój wiek! Poznaj sprawdzone ćwiczenia na pamięć i zwiększ możliwości swojego umysłu.

Trening mózgu – na czym polega?

Często można spotkać się z określeniem, że najważniejszym mięśniem człowieka jest mózg. I o ile z anatomicznego czy fizjologicznego punktu widzenia tak naprawdę ma on bardzo mało wspólnego z mięśniami, to faktycznie można go jednak trenować i stymulować. Zatem trening mózgu obejmuje m.in. ćwiczenia na koncentrację czy ćwiczenia na pamięć.

Trening mózgu ułatwia skupienie, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie, a wszystko to przydaje się przecież zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Aby jednak ćwiczenia przebiegały pomyślnie i gwarantowały osiągnięcie zamierzonego efektu, kluczowe jest przestrzeganie kilku istotnych zasad.

Najważniejsze w treningu mózgu jest to, aby ćwiczenia wykonywać regularnie i systematycznie. Dokładnie tak wygląda to zresztą w przypadku jakichkolwiek ćwiczeń czy aktywności – jeśli chcesz osiągnąć założone cele, nie możesz rezygnować z treningów. Staraj się też szukać kreatywnych rozwiązań i nowych wyzwań – trening mózgu ma ogromnego wroga w postaci rutyny. Jej nadmiar ogranicza twój rozwój. Sam trening mózgu powinien natomiast trwać zaledwie około 10-15 minut, w późniejszym czasie możesz go również dowolnie wydłużać.

Ćwiczenia na pamięć – od czego zacząć i jak je robić?

Trening mózgu możesz wykonywać nie tylko w postaci konkretnych ćwiczeń, ale również przy wielu innych codziennych sytuacjach. Wystarczy przypomnieć wspomniane już stawianie sobie wyzwań czy poszukiwanie twórczych rozwiązań problemów. Każdy wysiłek tego typu sam w sobie jest ćwiczeniem twojej kreatywności lub pamięci.

Bardzo istotne w kontekście ćwiczeń na pamięć jest również dbanie o swój organizm. Dlatego też postaraj się wdrożyć kilka prostych nawyków – unikaj zbędnego stresu, wysypiaj się, skoryguj swoją dietę tak, aby była bogata w warzywa i owoce. Możesz zażywać też suplementy diety, takie jak elektrolity. Twój tryb życia oraz nawyki mają ogromny wpływ na pamięć i kondycję mózgu.

Nadzwyczaj skutecznymi ćwiczeniami na pamięć i mózg są m.in. dobrze znane gry planszowe. Od pewnego czasu znów cieszą się ogromną popularnością. Warto też dodać, że w ten sposób możesz spędzić kilka chwil z bliskimi. W czasie gry w planszówki do pracy zostają zaangażowane obie półkule mózgu, co poprawia pamięć, zdolność koncentracji i logiczne myślenie.

Zbliżonym działaniem cechuje się też m.in. rozwiązywanie zagadek, sudoku, krzyżówek, układanie puzzli czy gra w memory. Szczególnie ta ostatnia kojarzona jest jako doskonałe ćwiczenie na pamięć. Zadaniem graczy jest tu odkrywanie par takich samych obrazków, do czego konieczne jest zapamiętywanie ułożenia poszczególnych kart.

Nieco bardziej zaawansowanym ćwiczeniem na pamięć są wizualizacje. W spokojnym i cichym miejscu zamknij oczy i wyobraź sobie dowolny przedmiot. Postaraj się maksymalnie na nim skoncentrować i odrzucić jakiekolwiek inne myśli, aby w ten sposób zapanować nad swoim umysłem. To wcale nie jest takie proste, z pewnością jednak warto sprawdzić, jak poradzisz sobie z tym zadaniem!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here