Stopa cukrzycowa – objawy, leczenie, przyczyny

0
2143
Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa to bardzo poważne schorzenie. Jest powikłaniem cukrzycy i dotyczy od kilku do kilkunastu procent chorych. Warto wiedzieć, że jej odpowiednie leczenie może uchronić przed amputacją. Może być długie i kosztowne, ale często – skuteczne. Co może przyczyniać się do powstawania stopy cukrzycowej i jak ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie? Oto kilka istotnych faktów.

Jak rozpoznać zespół stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa jest zaliczana do najczęstszych powikłań cukrzycy. Charakteryzuje się niewystarczającym ukrwieniem stóp, co przyczynia się do zmniejszenia ich wrażliwości na ból. Stopa cukrzycowa powoduje także trudności w gojeniu się ran i owrzodzeń, co świadczyć może o postępującym procesie martwiczym. Występowanie stopy cukrzycowej może prowadzić do osłabienia struktury kości i stawów, co w efekcie powoduje deformację stopy, uniemożliwiając chodzenie.

Problem stopy cukrzycowej najczęściej pojawia się jednak u pacjentów, u których rozpoznano cukrzycę typu 2, czyli insulinoniezależną. Szacuje się, że zespół stopy cukrzycowej występuje u 10 procent wszystkich diabetyków. Zazwyczaj pojawia się po wielu latach źle leczonej cukrzycy. Zmiany, pojawiające się na stopach to pierwszy widoczny objaw tego schorzenia. Borykając się z cukrzycą warto więc mieć tego świadomość i bacznie obserwować wszystkie powstałe zmiany. Nieleczona lub źle leczona stopa cukrzycowa może prowadzić nawet do amputacji kończyny.

Stopa cukrzycowa – przyczyny i objawy

Zaniedbywanie właściwej terapii przez chorego może przyczyniać się do bardzo poważnych zmian w ścianach dużych i małych naczyń krwionośnych. Dodatkowo, do pogłębiania zespołu stopy cukrzycowej przyczynia się zbyt wysoki poziom cukru. Wspomniane zmiany przyczyniają się do trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych, co bezpośrednio przekłada się na liczne konsekwencje, np. zwiększenie podatności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzenia małych i dużych naczyń krwionośnych prowadzą do poważnych chorób – zmiany w soczewce oka, osłabienie funkcji układu nerwowego i nerek, choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego. Najczęstszym powikłaniem jest opisywany zespół stopy cukrzycowej.

Leczenie stopy cukrzycowej

Główną przyczyną leczenia stopy cukrzycowej jest zbyt późna diagnoza. Leczenie jej jest bezpośrednio związane z leczeniem samej cukrzycy, które głównie skupia się na wyrównywaniu poziomu cukru we krwi. Bezpośrednio po postawieniu diagnozy, lekarz powinien zalecić choremu wdrożenie pewnego rodzaju działań prewencyjnych. Mogą to być specjalne wkładki do butów, skarpety dla diabetyków, kontrola i odpowiednia higiena stóp oraz walka z miażdżycą, otyłością oraz nadciśnieniem. Do działań w celu zapobiegania postępującej stopie cukrzycowej można także zaliczyć skarpety bezuciskowe dla diabetyków, które umożliwiają swobodny przepływ krwi w kończynach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here