Wentylacja w domu – rodzaje

0
1793
Wentylacja w domu – rodzaje

Wentylacja to bardzo ważna kwestia w każdym domu, a tak często pomijana. Jakie są zatem rodzaje wentylacji w domu? Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Wentylacja grawitacyjna  

Stosowana jest zazwyczaj w domach jednorodzinnych, także tych nowo budowanych. Jest łatwa w budowie, nie wymaga zasilania, tania w eksploatacji i niegłośna. Nawiewniki zamontowane są w oknach, a w dachu – kominy. Jednak działanie tego typu wentylacji uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale także warunków atmosferycznych.  

Siłą napędową działania wentylacji grawitacyjnej jest różnica pomiędzy gęstością powietrza w pomieszczeniu oraz na zewnątrz budynku. To wszystko uzależnione jest od różnicy temperatury, która powoduje powstawanie podciśnienia w kanałach wentylacyjnych i umożliwia wyssanie zużytego powietrza na zewnątrz. Jeżeli na zewnątrz jest zimniej niż w domu, albo pomiędzy temperaturami nie ma różnicy to może wystąpić problem z jej działaniem.  Skąd wziąć środki finansowe na zainstalowanie tej wentylacji w domu? Otóż pomocne mogą okazać się pożyczki online oferowane przez instytucje pozabankowe. Pamiętajmy jednak, że pożyczki online wymagają spłaty w przyszłości. Z tego względu zaciągajmy je odpowiedzialnie.  

Wentylacja mechaniczna  

To rozwiązanie o wiele skuteczniejsze od wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja mechaniczna nie tylko usuwa powietrze zużyte, ale także dostarcza świeże do pomieszczenia. Funkcjonuje na zasadzie wywiewu i nawiewu. Jej projekt musi zostać wykonany indywidualnie do każdego budynku. Wentylatory kontrolują ruch powietrza, a więc nie jest on zakłócany przez czynniki zewnętrzne. Minusem klimatyzacji mechanicznej jest konieczność zakupienia urządzeń mechanicznych, które są zasilane energią elektryczną. Właśnie z tego względu ten rodzaj klimatyzacji jest droższy w zakupie, ale także eksploatacji od wentylacji grawitacyjnej. Jeżeli zdecydujemy się na instalację wentylacji mechanicznej, a nie mamy wystarczającej gotówki to pomocne mogą okazać się pożyczki online. 

Warto dodać, że wentylacji mechanicznej wywiewnej nie można instalować w pomieszczeniach, w których znajdują się paleniska na paliwa stałe, a także kominki czy gazowe podgrzewacze wody. W takich pomieszczeniach można zainstalować jedynie klimatyzację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Ponadto działanie tego typu wentylacji, w niektórych przypadkach, może zostać wzmożone przez wiatr.   

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here