Zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia – jak uśmierzyć ostry ból?

0
2534
Ból po kontuzji
Ból po kontuzji? Zobacz, co robić! Poznaj popularne sposoby uśmierzania bólu pourazowego!

Kontuzji i urazów możemy nabawić się w wielu okolicznościach, między innymi podczas aktywności sportowych i w pracy. Poważniejsze urazy wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej. Jednak zanim nastąpi, musimy zmierzyć się z bólem. Warto przygotować się na tą okoliczność. Oto kilka sposobów, które z pewnością przyniosą ulgę.

Zimne okłady

W przypadku doznanej kontuzji nie zawsze mamy pewność, jak bardzo jest poważna. Gdy niewiele wskazuje na konieczność wizyty u lekarza, pierwsze kroki kierujemy do domu. Jeśli nie jesteśmy wówczas przygotowani na uśmierzenie bólu, który staje się coraz silniejszy, należy w pierwszej kolejności skorzystać z zimnego okładu. To stosunkowo prosty sposób na doraźną walkę z bólem, ponieważ wystarczy worek napełniony lodem. Wykonany w ten sposób zimny okład ma naprawdę duże znaczenie – oprócz łagodzenia bólu zapewnia bowiem obkurczenie naczyń krwionośnych, co zapobiega rozwojowi krwiaka w miejscu urazu. Szybka reakcja powinna przyspieszyć czas późniejszej rekonwalescencji – niezależnie od tego, jak bardzo poważna jest kontuzja.

Opaski usztywniające z żelem

Jednak znacznie lepiej przygotować się na potencjalne urazy, zwłaszcza gdy prowadzimy aktywny tryb życia. Odpowiednie zaopatrzenie można znaleźć praktycznie w każdej aptece. Przydatne mogą się okazać specjalne opaski usztywniające w formie bandażu. Przed użyciem opaskę można umieścić w lodówce, by nadać jej właściwości chłodzące. Działanie opasek opiera się wtedy przede wszystkim na znajdującym się w nich mentolu, który natychmiastowo chłodzi obszar kontuzji, łagodząc dolegliwości bólowe. Jeśli kontuzja jest groźniejsza, dodatkowym atutem będzie unieruchomienie kończyny, które zapobiegnie pogłębianiu się urazu do czasu skorzystania z pomocy medycznej.

Sprawdzony żel o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym

Bardzo skuteczną alternatywą dla wspomnianych opasek jest zastosowanie specjalnego żelu. Warto sięgnąć po preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, taki jak DIP Rilif żel chłodzący. Zawiera on w swoim składzie mentol, którego rolą jest szybkie schłodzenie kontuzjowanego miejsca i łagodzenie dolegliwości bólowych. Żel działa długotrwale dzięki zawartości ibuprofenu. W przypadku kontuzji tę znaną substancję warto zastosować miejscowo zamiast przyjmowania jej doustnie. Ponadto ibuprofen działa przeciwzapalnie, co ma ogromne znaczenie w kwestii potencjalnego rozwoju obrzęków w kontuzjowanym miejscu.

Utrzymywanie kontuzjowanej kończyny w górze

Wylew krwi i pojawienie się obrzęku może znacznie potęgować dolegliwości bólowe. Tym bardziej warto zastosować się do kolejnej wskazówki związanej z postępowaniem po odniesieniu urazu. Jeśli dotyczy on ręki lub nogi, bardzo ważne jest utrzymywanie kończyny w górze. Gdy znajduje się ona powyżej serca, do kontuzjowanego obszaru dociera mniej krwi, co znacznie ogranicza możliwość powstawania obrzęku i krwiaka. Takie postępowanie ma również spore znaczenie w kontekście szybszej rekonwalescencji.

Chłodzenie i utrzymywanie kończyny w górze to rekomendowane postępowanie tuż po odniesieniu urazu. W dalszej kolejności, zależnie od wytycznych lekarza, pomocne mogą okazać się preparaty rozgrzewające, które przyspieszą powrót do zdrowia i również zadziałają przeciwbólowo.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Materiał powstał przy współpracy z marką DIP Rilif

DIP/LINIA8/Art_Spon/19/05/004

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum). Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu. Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl [10.2018]

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here