Problemy z sercem – objawy

0
1580
Problemy z sercem – objawy

Przyczyn problemów z sercem może być kilka: wada wrodzona, przebyta choroba, palenie papierosów, nadwaga i inne. I nie chodzi wyłącznie o zawał. Zdarza się, że ktoś nie wie, że z jego sercem jest coś nie tak, bo całymi latami serce nie daje widocznych objawów.

Problemy z sercem – objawy

Problemy z sercem – objawySą drobne wady wrodzone, które ujawniają się zupełnie przez przypadek. Jeżeli chodzi o różne problemy z sercem – objawy bywają dość różne. Bóle w klatce piersiowej, duszności – czasem połączone z pokasływaniem, zasinienia, obrzęki, czy nieregularność w pracy serca, np. tzw. kołatanie. Jeżeli któreś z tych objawów zaczynają komuś doskwierać, należy udać się do lekarza i to bezwzględnie. Z sercem nie ma żartów. I tu istnieje zasada: im wcześniej rozpozna się problem i zacznie leczenie, tym lepiej. Z wieloma przypadłościami da się przynajmniej względnie normalnie żyć, o ile dana osoba jest świadoma swojego stanu i stosuje się do zaleceń lekarza. Znajomość stanu serca jest szczególnie istotna, jeżeli ktoś chce uprawiać sport lub ma przejść zabieg operacyjny, zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym. Na szczęście medycyna poszła już tak do przodu, że zdefiniowanie przyczyn niepokojących objawów sugerujących kłopoty z sercem, jest coraz łatwiejsze.

Badania i leki

Mamy też dzisiaj stanowczo lepszy dostęp do pewnych badań, niż jeszcze ćwierć wieku temu. Mamy też do dyspozycji o wiele więcej leków, które ułatwiają życie osobom, których serce z jakiegoś powodu nie jest w pełni zdrowe. Jeżeli chodzi o problemy z sercem – objawy mogą nasilać się lub wystąpić przy jakiejś okazji w bardziej zdecydowany sposób. Np. w dłuższym okresie wzmożonego stresu, czy wzmożonego wysiłku fizycznego. Nie można tu mówić: to samo przejdzie. Co istotne, czasem o tym, że z sercem może być coś nie tak, może świadczyć nawet nieprzyjemny oddech, czy zbyt częste i w dodatku długie ziewanie. Mogą to być też objawem problemów z krążeniem, a te często współistnieją z problemami właśnie sercowymi. Jeżeli leczenie serca zacznie się odpowiednio wcześnie, w wielu przypadkach można zapanować nad problemem farmakologicznie oraz zmieniając dietę i tryb życia. Warto też monitorować cały czas swoje serce i robić konkretne badania w terminach zalecanych przez lekarza prowadzącego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here