Jak regulowana opaska żołądkowa leczy otyłość?

0
1084
Opaska żołądkowa pomaga zmniejszyć jego objętość
Fot. Pixabay.com

Osoby, które zmagają się z otyłością, coraz częściej sięgają po chirurgiczne metody jej leczenia. O ile jest to u nich możliwe, przeprowadza się różnego rodzaju operacje, które pomogą w walce z otyłością. Jednym z takich zabiegów jest założenie regulowanej opaski żołądkowej.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/chirurgiczne-leczenie-otylosci-regulowana-opaska-zoladkowa/

Jak działa regulowana opaska żołądkowa?

Taki zabieg polega na tym, że na żołądek nałożona zostaje specjalna opaska. Jej ucisk ma spowodować zmniejszenie objętości żołądka. To powoduje, że pacjent jednorazowo jest w stanie zjeść mniejszą porcję pokarmu, niż robił to do tej pory. Szybciej zaspokaja swój głód i odczuwa sytość. W ten sposób stopniowo zrzuca wagę. Efekty jednak mogą być odwracalne. Często dochodzi do nawrotu złych nawyków żywieniowych i nadmiernego objadania się. Pacjent nie może sam decydować o tym, jak mocno ma być zaciśnięta opaska. O tym decyduje tylko i wyłącznie lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników. Poza tym zabieg ten może być wykonywany zarówno laparoskopowo, jak i metodą otwartego brzucha.

Kto powinien poddać się zabiegowi wstawienia regulowanej opaski żołądkowej?

O otyłości olbrzymiej mówimy, kiedy wskaźnik masy ciała BMI przekracza 40. Osoby, które się z tym zmagają, są w pierwszej kolejności kierowane na taki zabieg. Jeśli BMI jest niższe, ale pacjent zmaga się między innymi z niewydolnością serca, przerostem mięśnia sercowego, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2 czy insulinoopornością, również można poddać się tej operacji.

Z kolei przeciwwskazaniami do założenia opaski są choroby nowotworowe, choroby endokrynologiczne, zwłaszcza jeśli poziom hormonów związanych z otyłością nie daje się już kontrolować, a także stany zapalne układu pokarmowego. Ponadto pacjent musi się zobowiązać, że po zabiegu będzie starannie przestrzegał zaleceń lekarza oraz radykalnie zmienić swój dotychczasowy tryb życia. A nawyki żywieniowe powinny zostać zmienione jeszcze przed przeprowadzeniem operacji.

Zobacz też: http://www.manukazdrowie.pl/jak-leczy-sie-otylosc-przy-pomocy-balona-zoladkowego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here