Guzki krwawnicze odbytu

0
1481
Guzki krwawnicze odbytu

Nieprawidłowa dieta, mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia – to czynniki sprzyjające schorzeniom odbytu. Najczęściej spotykaną chorobą są żylaki odbytu, zwane także hemoroidami lub guzkami krwawniczymi odbytu. Objawy tego schorzenia są znane niemal połowie polaków. Szczególnie dotyczy ono osób starszych oraz kobiet w ciąży i po porodzie. Uporczywy świąd i ból uniemożliwia wypróżnianie się i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Guzki krwawnicze odbytu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że guzki krwawnicze odbytu same w sobie nie są chorobą, ponieważ jest to naturalna część odbytu. Jest ona odpowiedzialna za kontrolowanie procesu wypróżniania i oddawania gazów. Są to naczynia żylne o kształcie poduszkowatym, wypełnione krwią. Jeśli krew nie jest do końca odprowadzana z guzków, dochodzi do stanu zapalnego. Ze stanem chorobowym hemoroidów mamy do czynienia gdy pojawia się pieczenie i swędzenie, dolegliwości bólowe, szczególnie w czasie wypróżniania. Może pojawić się także krwawienie z odbytu.

Leczenie hemoroidów uzależnione jest od stadium choroby

Guzki krwawnicze odbytuPierwsze stadium choroby można wyleczyć domowymi sposobami, takimi jak nasiadówki z kory dębu oraz stosując dostępne w aptekach maści i czopki. Maści te zawierają substancje przeciwbólowe i przeciwświądowe. Zaleca się także zwiększenie aktywności fizycznej, przyjmowanie dużej ilości płynów i dietę bogatą w błonnik. Guzki krwawnicze odbytu w drugim stopniu mogą wysuwać się poza odbyt, pojawia się pieczenie i krwawienie. Trzeci stopień choroby charakteryzuje się ostrym bólem i obecnością śluzu w stolcu. Guzki mają skłonność do wypadania. Czwarte, najbardziej zaawansowane stadium choroby, przejawia się dodatkowo nietrzymaniem stolca. W ostatnich stadiach choroby konieczna jest wizyta u lekarza, który wykona badanie per rectum oraz badania endoskopowe. Zwykle konieczne jest operacyjne usunięcie guzków.

Guzki krwawnicze odbytu są wstydliwym problemem, nie należy go jednak bagatelizować. Warto pamiętać na co dzień o zasadach, które zapobiegną ich powstawaniu, a w razie choroby rozpocząć jak najszybciej leczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here