Echokardiografia

0
1447

Ze względu na to, iż choroby serca z roku na rok stają się coraz powszechniejszymi schorzeniami, wywołanymi przede wszystkim coraz intensywniejszym stylem życia, coraz większą ilością stresu oraz zaniedbaniem stanu zdrowia, to koniecznym jest opracowanie coraz to nowszych sposobów diagnostyki tego typu schorzeń układu krwionośnego. Do najczęściej stosowanych należy echokardiografia, czyli tak zwane echo serca. Jest to badanie oparte na zjawisku echa ultradźwięków, zwanego USG.

Echokardiografia

EchokardiografiaEchokardiografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyki, która pozwala na zbadanie zarówno budowy, jak i zastawek serca, jak również pomiar funkcjonowania komór serca, poprzez między innymi określenie ich wielkości, a także stwierdzenie występujących wad mięśnia sercowego. Ponadto badanie umożliwia ocenę budowy anatomicznej serca, jego kurczliwości, a także anatomii oraz funkcjonowania jego zastawek. Echokardiografia jest doskonałą metodą na zbadanie przepływu krwi przez przedsionki i komory mięśnia sercowego, a także przez największe naczynia krwionośne, czyli aortę, żyły, tętnice, a także żyły płucne. Pomiar pozwala również na stwierdzenie przebytego zawału serca, występowania skrzeplin, płynów w osierdziu, jak również nowotworów mięśnia sercowego.
Echokardiografia jest obok powszechnego EKG najpopularniejszym oraz najbardziej efektywnym badaniem kardiologicznym, którego jedną z największych zalet jest możliwość jego wielokrotnego wykonywania, bez pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych.

Echokardiografia na NFZ

W przypadku gdy echokardiografia zostanie zlecona przez lekarza w ramach narodowego funduszu zdrowia, wówczas badanie jest wykonywane bezpłatnie. Natomiast gdy pomiar ma zostać wykonany prywatnie, wówczas należy liczyć się z kosztem rzędu od stu trzydziestu do dwustu złotych. Wyniki badania są przekazywane w różny sposób i mogą mieć one formę pisemną lub być dostarczane na płycie CD lub innym nośniku pamięci, a jest to zazwyczaj uzależnione od możliwości jakimi dysponuje dana pracownia. Najczęstszym sposobem wykonywania badania jest tak zwana echokardiografia przezklatkowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here