Niedotlenienie serca

0
1413
Niedotlenienie serca

Choroby serca i układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci. Brzmi to przerażająco, ale pokazuje również jak powinniśmy dbać o nasz ważny narząd, którym jest serce. Zdarzają się groźne sytuacje, w których to nasze serce nie ma odpowiedniej ilości tlenu. Jak w takiej sytuacji reagować. Co oznacza niedotlenienie serca i dlaczego jest tak niebezpieczne?

Niedotlenienie serca

Niedotlenienie sercaNiedotlenienie komórek mięśnia sercowego prowadzi do choroby wieńcowej lub inaczej mówiąc choroby niedokrwiennej serca. W jakiej sytuacji możemy mówić o niedotlenieniu serca? Kiedy czujemy mocny ból w klatce piersiowej. Ból ten może być odczuwany jako kłucie, ale może mieć również charakter promieniujący do różnych części naszego ciała- żuchwa, lewa ręka, brzuch. Zazwyczaj zaczynamy odczuwać ten ból kiedy wytężamy się fizycznie lub jesteśmy zestresowani. Natomiast kiedy się uspokoimy lub akurat nie wysilamy się ustępuje. Może również ustąpić po przyjęciu odpowiednich substancji jak na przykład nitrogliceryny. Bardziej odczuwalny jest rano niż wieczorem, ale także może się nasilać przy chłodnej pogodzie, czy po obfitym posiłku.

W czym tkwi niebezpieczeństwo?

Kiedy przechodzimy przez ostre zespoły wieńcowe, ból nie może ustąpić nawet po spożyciu nitrogliceryny. Dlaczego w takim razie niedotlenienie serca jest tak niebezpieczne? Najprościej mówiąc zagraża naszemu życiu. Jeśli zostawimy sprawę samej sobie to możemy przepłacić to życiem. Komórki serca potrzebują tlenu nie mogą się bez nich obyć. W takim razie jak się chronić przed niedotlenieniem serca? Trzeba mieć stały kontakt ze swoim lekarzem- kardiologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie do naszego wypadku. Trzeba również dbać o zbilansowaną dietę, tak by choroba wieńcowa nie mogła się coraz bardziej rozwijać.
Warto też zastanowić się nad dawką wysiłku fizycznego, oczywiście dostosowaną do możliwości naszego serca. Możemy pomyśleć o spacerach czy innych niezbyt obciążających sportów, jednak nie można zrezygnować z wysiłku fizycznego! Serce, żeby było mocne również tego potrzebuje!
W takim razie zapoznaliśmy się czym się charakteryzuje niedotlenienie serca oraz jakie są jego objawy. Musimy uważać, by nie dopuścić, by choroba wieńcowa jeszcze bardziej się rozwinęła i starać się mieć stały kontakt z kardiologiem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here