Zajady – skąd się biorą?

0
1688
Zajady - przyczyny

Zajady są stanem zapalnym, który pojawia się w kącikach ust. Na początku występuje tyko lekkie zaczerwienienie, dopiero z czasem pojawia się owrzodzenie, sprawiające ból. Zajady nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała, jedyne co mogą to pojawić się w drugim kąciku ust. Nieleczone zmiany mogą doprowadzić do nawarstwiających się strupów, co w konsekwencji pozostawia po sobie blizny.

Przyczyny zajadów

Infekcja grzybicza albo kąciki ust są idealnym środowiskiem dla różnego rodzaju drobnoustrojów. Czynnikiem sprzyjającym do rozwoju bakterii i grzybów jest antybiotykoterapia, która zmniejsza odporność organizmu. Wtedy on nie jest w stanie samodzielnie zwalczyć zakażenia.

Niedobór witaminy B12 – wynikający z antybiotykoterapii lub niezbilansowanej diety, bardzo często jest przyczyną różnych stanów zapalnych.

Cukrzyca – bardzo często to zajady są pierwszym objawem cukrzycy typu I. Pęknięcia w kącikach ust pojawiają się w wyniku nadmiernie suchej i szorstkiej skóry w tym miejscu.

Alergia na nikiel – w przypadku zajadów chodzi o nikiel, który możemy spotkać w naczyniach do gotowania lub sztućcach, którymi jemy. Gdy upewnimy się, że to jest przyczyną powinniśmy wymienić przybory kuchenne na nowe.

Przeczytaj też: http://www.unumodels.pl/wyszczuplajace-zabiegi-na-cialo-ktore-sa-popularne/

Niewystarczająca higiena jamy ustnej – bardzo często w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej powstaje kątowe zapalenia warg. Mowa tutaj o nieregularnym szczotkowaniu, nitkowaniu oraz stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej. Poza tym, gdy zbyt rzadko wymieniamy szczoteczkę do zębów, również może być ona przyczyną zajadów.

Noszenie protez i aparatów ortodontycznych – wszelkiego rodzaju uzupełnienia protetyczne i aparaty ortodontyczne, są świetnym miejsce do rozwoju bakterii. Ponieważ mogą prowadzić do uszkodzeń błony śluzowej, co może skutkować zajadami.

Złe nawyki i nieodpowiednia pielęgnacja skóry ust – nadmierne oblizywanie warg, może doprowadzić do rozwoju różnych drobnoustrojów. Poza tym miejsca nadmiernie wysuszone i popękane, są bardziej narażone na stany zapalne.

Terapia izotretynoiną – jest to lek wykorzystywany podczas leczenia trądziku. Izotretynoina poprzez zahamowanie odnawiania się komórek łojowych, prowadzi do nadmiernej suchości, co może spowodować zajady.

Źródło: https://emplace.pl/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here