Węglowodany: dobre czy złe?

0
1968
Węglowodany: dobre czy złe?

Diety niskowęglowodanowe zyskują coraz większą popularność. Jednak czy naprawdę wszystkie węglowodany nam szkodzą? Zobacz, czy dieta pudełkowa może zawierać węglowodany. Sprawdź, jak dokonać właściwego wyboru dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

Co warto wiedzieć o węglowodanach?

Węglowodany budzą kontrowersje od wielu lat. Często obwinia się chleb, makaron i ziemniaki za przybranie na wadze lub cukrzycę. Warto jednak pamiętać, że dieta pudełkowa zawierająca odpowiednią ilość węglowodanów, wcale nie musi Ci szkodzić. Co ważne, są mniej kaloryczne niż tłuszcze. Na jeden gram węglowodanów przypadają 4 kalorie, a na jeden gram tłuszczów – 9 kalorii.

Dostarczają energii, poprawiają pamięć i wspomagają wiele funkcji życiowych. Specjaliści przygotowujący dietę pudełkową, zwracają jednak ogromną uwagę na ich źródło. Litr coli i burrito z fasoli zawierają co prawda dużo węglowodanów, ale mają one różny wpływ na organizm.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając węglowodany?

Węglowodany to rodzaj makroskładników odżywczych. Występują w wielu produktach spożywczych i napojach. Znajdują się naturalnie w produktach pochodzenia roślinnego, takiego jak zboża. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że niektórzy producenci dodają je do przetworzonej żywności w postaci skrobi lub dodatku cukru. Jest to szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego w diecie pudełkowej nie znajdziesz przetworzonej żywności. Potrawy przygotowywane są z naturalnych, świeżych produktów wysokiej jakości. Pochodzą od renomowanych dostawców i nie zawierają konserwantów, ani ulepszaczy smaku i koloru.

Węglowodany występują naturalnie w owocach, warzywach, mleku, orzechach, ziarnach i roślinach strączkowych. Indeks glikemiczny klasyfikuje żywność zawierającą węglowodany według ich zdolności do podniesienia cukru we krwi. Dieta pudełkowa jest zrównoważona. Składa się z owoców i warzyw bogatych w błonnik. Obejmuje również produkty pełnoziarniste, niskotłuszczowe produkty mleczne i rośliny strączkowe.

Ważna rola węglowodanów

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Ponadto chronią przed wieloma chorobami. Pełne ziarna i błonnik pokarmowy mogą zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Chronią też przed otyłością i cukrzycą typu 2, natomiast błonnik wspomaga układ trawienny.

Eksperci przekonują, że dieta bogata w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste pomaga kontrolować wagę. Skutecznie zaspokajają uczucie głodu, a jednocześnie nie zawierają dużo kalorii. Jeśli będziesz jeść zdrowe węglowodany z umiarem, nie musisz się martwić, że przytyjesz. Pamiętaj, że wybierając catering dietetyczny, specjaliści wyliczą Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here