Tkanka tłuszczowa – ile jej potrzebujemy?

0
1240
Niedobór tkanki tłuszczowej powoduje problemy hormonalne
fot. Pixabay.com

O tym, że ktoś ma zbyt dużo tkanki tłuszczowej, słyszeliśmy niejednokrotnie. Czy wiecie jednak, że można jej mieć zbyt mało i może to powodować komplikacje zdrowotne? Dlaczego więc tkanka tłuszczowa jest nam tak niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jaki-poziom-tkanki-tluszczowej-jest-optymalny/

Ile tkanki tłuszczowej powinniśmy mieć?

W zasadzie jest to sprawa bardzo indywidualna i w dużej mierze zależy od tego, jaki typ sylwetki jest dla nas charakterystyczny. Ponadto ilość tkanki tłuszczowej zależy również od wieku i płci danej osoby. Istnieją jednak pewne zalecenia, których warto się trzymać, aby nie zmagać się z jej nadmiarem.

Kobiety w wieku 20-39 lat powinny więc utrzymywać poziom tkanki tłuszczowej w przedziale 21-33% masy ciała, z kolei kobiety między 40. a 60. rokiem życia powinny mieć jej między 24 do 34%. Inaczej sytuacja wygląda u mężczyzn. Dla tych w wieku 20-39 lat tkanka tłuszczowa powinna mieścić się w przedziale od 8 do 20 procent.

Niski poziom tkanki tłuszczowej i komplikacje z niego wynikające

Nadmierne odchudzanie i pozbywanie się tkanki tłuszczowej może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Dotyczy to szczególnie kobiet. To one narażone są na różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Jeśli poziom tkanki tłuszczowej spadnie poniżej 15 procent ogólnej masy ciała, wówczas zaburzona zostaje produkcja estrogenu i progesteronu. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń miesiączkowania lub całkowitego zaniku tego procesu.

Niski poziom tkanki tłuszczowej u mężczyzn ma również wpływ na poziom hormonów płciowych. Ustaje u nich lub znacznie zmniejsza się produkcja testosteronu.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tymi trudnościami, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn jest powrót do racjonalnego odżywiania i zaprzestanie nadmiernego pozbywania się tkanki tłuszczowej.

Ponadto nadmierne odchudzanie powoduje problemy z gęstością kości. Spada ona znacznie przez co kości narażone są na częste złamania. Jeśli ten stan trwa zbyt długo może nawet dojść do wczesnego rozwinięcia się osteoporozy. Niedobór tkanki tłuszczowej wiąże się również z problemami z cerą, zaburzeniami dermatologicznymi, krzepliwością krwi, zwężeniem naczyń krwionośnych.

Zobacz też: http://www.manukazdrowie.pl/zasady-ktore-warto-stosowac-aby-schudnac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here