Terapia integracji odruchów dynamicznych i posturalnych

0
994
Terapia integracji odruchów dynamicznych i posturalnych

Zarówno w łonie matki jak i od momętu narodzin posiadamy naturalne odruchy warunkowe i bezwarunkowe, które chronią życie, ułatwiają przystosowanie się do środowiska a w późniejszych etapach wspomaga rozwój. Terapia integracji odruchów dynamicznych i posturalnych w Lublinie ma za zadanie zadbać o  umięjętności  umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie.

Zaburzenia prawidłowego rozwóju

Rozwój człowieka zależny w durzej mierze od działania odruchów bezwarunkowych, które dbają o podstawowe umiejętności reagowania na bodźce. Do zaburzeń rozwoju może dojść w wynku nieprawidłowej integracji odruchów z system nerwowym. W wyniku zaburzeń u dziecka może pojawić się wiele problemów związanych głównie z rozwojem, w tym:

  • kłopoty z nauką
  • nieprawidłowa koordynacja ruchowa
  • problemy z agresją,
  • zaburzenia mowy

W przypadku występowania takich zaburzeń zalecana jest terapia, którą należy poprzedzić diagnozą mającą na celu rozpoznanie największych problemów. Istnieje dosyć spore ryzyko pojawienia się problemów w życiu dorosłym, do najpoważniejszych zalicza się choroby układu nerwowego.

Jak przebiega terapia sensoryczna

Terapia w dużej mierze polega na wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych i masażu. W programie zawartych jest wiele ćwiczeń a każde ćwiczenie ma za zadanie stymulować odpowiedią część mózgu, dlatego warto wybrać doświadczonego terapeutę. Poprzez dostarczanie bodźców do móżgu, można nauczyć jaka powinna być prawidłowa reakcja mięśni. W terapii ważne jest utrwalenie reakcji wywoływawych przez mózg, dlatego czas trwania terapii jest uzależniony od postępów. Decyzję o zakończeniu leczenia można podjąć dopiero w momęcie gdy funkcjonowanie dziecka będzie można określić jako prawidłowe. W efekcie terapii, dziecko powinno potrafić  lepiej się poruszać, mieć lepszą koordynację ruchową, ruchowo-wzrokową a także lepszą orientację w przestrzeni. Nie jest to jedyna zaleta, ponieważ dzięki wykonywanym ćwczeniom poprawia się napięcie mięśniowe, można też zaobserwować spadek agresji  u dziecka.

Jak wybrać odpowiedni ośrodek?

W wyborze ośrodka terapii należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie terapeutów, ponieważ wiedza jaką dysponuja ma duży wpływ na jakość leczenia. W Lublinie jednym z bardziej renomowanych miejsc, które warto sprawdzić jest niewielkie centrum terapii Sensorea, ośrodek specjalizujący się w terapii dzieci. W ofercie znajduje się m.in. terapia integracji bilateralnej w której wykorzystuje się wiele ćwiczeń mających na celu poprawę pracy mózgu oraz ogólnej sprawności ruchowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here