Sposoby na zdrowie bez leków

0
1728
Sposoby na zdrowie bez leków

Ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy da się zachować dobre zdrowie bez leków. Oglądając telewizję, słuchając radia i czytając gazety widzimy mnóstwo reklam specyfików na prawie każdą dolegliwość. Czy zażywanie sporej ilości leków na pewno jest dla nas dobre? Coraz więcej osób zwraca się ku tradycyjnym sposobom leczenia – jednak nie zawsze są one efektywne. Jak to wszystko pogodzić?

Po pierwsze: umiar!

Całkowite odrzucenie leków nie jest dobrym pomysłem. Są bowiem w życiu sytuacje, kiedy musimy je brać, gdyż bez nich nasz organizm nie funkcjonowałby tak jak należy. Mowa tu zwłaszcza o chorobach przewlekłych. Nie warto rezygnować z konsultacji z lekarzem jeżeli mamy jakieś objawy przez dłuższy czas. Wiele osób chce za wszelką cenę uniknąć brania leków, co powoduje, że późniejsze straty na zdrowiu są zbyt duże i konieczne jest przejmowanie medykamentów przez jeszcze dłuższy czas. Z drugiej strony mamy osoby, które biorą leki na katar czy ból głowy nawet wtedy, gdy spokojnie mogłyby z chwilową niedyspozycją poczekać. Faszerowanie się tabletkami „na zapas” też nie jest zdrowe. Dlatego po pierwsze umiar – nie bierzmy leków zbyt często, wspomagajmy się domowymi sposobami, jednak kiedy objawy nie ustępują bądź nasilają się – konsultujmy się z lekarzem. 

Po drugie: dieta!

Zdrowie bez leków jest jak najbardziej możliwe, dzięki odpowiedniej diecie. Na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co je i pije. Czytamy składy na etykietach, wolimy jeść mniej a lepszej jakości jedzenia. Niestety, w Polsce wciąż pije się dużo alkoholu, który skutecznie potrafi zaburzyć nasz metabolizm. Tak zwane „brzuszki piwne” to częsty widok – szczególnie latem, kiedy wychodzimy na plażę. Warto co jakiś czas zbadać stan swojej wątroby, żeby nie doszło do jej stłuszczenia. Pamiętajmy o wzbogaceniu swojej diety w owoce i warzywa, które zawierają dużo błonnika i poprawiają perystaltykę jelit. Raz na jakiś czas zjedzmy zdrową rybę, taką jak dorsz. Zawiera ona mnóstwo cennych kwasów, które mogą pomóc naszemu układowi nerwowemu oraz sercowemu. Jeśli się da, gotujmy często na parze. Jednak tutaj również stosujmy umiar – znajdźmy swój złoty środek. 

Po trzecie: ruch!

Oczywiście do dwóch pozostałych punktów trzeba dołożyć trzeci, a mianowicie ruch. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram, który powoduje, że wpadamy w otyłość (można wyliczyć swoje BMI), niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Otłuszczenie organów wewnętrznych i gorsze wyniki badań krwi to nie jedyne nieprzyjemności, z którymi się spotkamy. Brak ruchu to także gorsze dotlenienie organizmu, a co za tym idzie – bóle głowy czy zmęczenie. Warto choć trzy razy w tygodniu podjąć jakiś wysiłek fizyczny, taki jak spacer, pływanie, czy aerobik. Podczas ćwiczeń jesteśmy zmuszeni więcej oddychać, nasze mięśnie się wzmacniają, a samopoczucie jest coraz lepsze. Dobrze jest rozładowywać stres, którego całkowicie nie jesteśmy w stanie uniknąć, właśnie przez aktywność fizyczną.

Czy istnieje sposób na zdrowie bez leków? Naszym zdaniem tak. Jest nim po prostu umiar i złoty środek. Dbanie o swój organizm oraz zapobieganie dolegliwościom od najmłodszych lat. Dobra dieta, ruch oraz nie faszerowanie się lekami bez potrzeby także pomogą nam w utrzymaniu dobrego zdrowia aż do późnej starości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here