Regeneracja wątroby – dieta, zioła i leki wspomagające pracę wątroby

0
1803
Wiosna to dobry czas nie tylko na domowe porządki ale też na detoksykację organizmu. Zimowe miesiące obfitujące w tłuste i ciężkie pokarmy, zanieczyszczone smogiem powietrze, mniejsza aktywność fizyczna oraz imprezowy karnawał mogą obciążyć nasze ciało, co odczujemy poprzez zmęczenie, znużenie, problemy trawienne, dodatkowe kilogramy, problemy z cerą, problemy z regularnym wypróżnianiem się oraz zatrzymanie wody w organizmie. Mogą to być objawy uszkodzenia wątroby. Aby poradzić sobie z tymi dolegliwościami powinniśmy po pierwsze wspomóc pracę wątroby, czyli organu odpowiedzialnego m.in. za metabolizowanie i usuwanie większości toksyn z organizmu.
Specjaliści od żywienia podkreślają ważną rolę wątroby w oczyszczaniu organizmu i wskazują wiosnę jako odpowiedni czas do regeneracji tego narządu. Wiosną wprowadzamy do diety więcej świeżych warzy i owoców, często stosujemy oczyszczające diety sokowe, częściej uprawiamy sport dodając sobie energii i poprawiając przemianę materii. Już takie zmiany mają pozytywny wpływ na pracę wątroby ale co zrobić żeby zregenerować hepatocyty (komórki wątroby)?
Sposoby na oczyszczenie i regenerację wątroby
Zacznijmy od tego, że nasza wątroba nieustannie pracuje odpowiadając za neutralizację związków chemicznych jakie dostarczamy do organizmu wraz z dietą, lekami, alkoholem. Zanieczyszczenie produktów spożywczych, przetworzona żywność, dodatki spożywcze dodatkowo obciążają wątrobę. Toksyny są przekształcane do form chemicznych wydalanych np. z moczem lub częściowo są magazynowane w wątrobie. Dlatego warto pamiętać o wątrobie i wsparciu jej pracy.
Leczenie wątroby krok po kroku
Pierwszym krokiem powinno być zastosowanie diety wątrobowej. Wystarczy się zastosować do kilku zasad, aby w dużym stopniu odciążyć organ oraz wspomóc jego detoksykację.
  1. Wykluczenie żywności wysoko przetworzonej, słodyczy, białego pieczywa.
  2. Zrezygnowanie ze smażenia i panierowania na rzecz duszenia, gotowania i pieczenia w folii.
  3. Włączenie do diety lekkostrawnych warzyw i owoców, np: soki z buraka, marchwi, ogórka.
  4. Stosowanie przypraw dobrych dla wątroby: majeranek, mięta, tymianek, oregano.
  5. Jedzenie mniejszych posiłków w regularnych odstępach czasu (co 2-3 godziny).
  6. Picie 1,5 litra płynów najlepiej wody oraz ograniczenie mocnej kawy i herbaty.
  7. Unikanie alkoholu.
Dieta na regenerację wątroby to też prawidłowe nawyki żywieniowe, które pozytywnie wpłyną również na inne aspekty zdrowia. Stosowanie się do wyżej wymienionych zasad może spowodować obniżenie cholesterolu, trójglicerydów, spadek wagi oraz uporanie się z problemami z trawieniem. Sposób odżywiania się przy chorobach wątroby ma kluczowe znaczenie, dlatego jeżeli wykluczymy składniki ciężkostrawne oraz zrezygnujemy z hepatotoksycznego alkoholu to możliwe, że wątroba słynąca z mechanizmu regeneracji wróci do dobrej kondycji. Jednak naukowcy dowodzą, że do pełnej regeneracji wątroby potrzebny jest minimum rok. Jak więc przyspieszyć ten proces?
Naturalne sposoby na regenerację wątroby
Zioła na wątrobę znajdziemy w każdym sklepie zielarskim lub w aptece. Można zakupić je w różnych formach np: zioła do zaparzania lub ekstrakty roślinne zamknięte w kapsułkach lub tabletkach. W przypadku wygodnej formy tabletek  warto zwrócić uwagę na standaryzację składu, czyli sprawdzić ile substancji czynnej zawiera dany produkt.
Jakie zioła na oczyszczenie i regenerację wątroby wybrać? Tradycyjnie stosowane i polecane przez lekarzy to:
Ostropest plamisty, który zawiera sylimarynę. Najwięcej sylimaryny posiada łuska ostropestu plamistego ale substancję tę pozyskuje się również z owocu. Sylimaryna działa ochronnie na komórki wątroby, regenerująco i przeciwzapalnie. Leki z ostropestem to np. dobrze znany Sylimarol w dawkach 35, 70, 150 mg sylimaryny, Lagosa 150mg i Legalon 140mg ale znajdziemy też wiele suplementów diety zawierających ekstrakt z ostropestu plamistego.
Karczoch zawierający cynarynę. Cynaryna działa żółciopędnie, hamuje biosyntezę cholesterolu i ułatwia trawienie. Leki i suplementy diety z karczochem to np: popularne Cynarex i Raphaholin C.
Ponadto pracę wątroby ułatwiają: mniszek lekarski, kurkuma, korzeń cykorii, ostrokrzew paragwajski, ostryż długi, które wspierają trawienie, wspomagają metabolizm tłuszczów w organizmie, działają przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie lub żółciopędnie i żółciotwórczo. Można je spotkać w wieloskładnikowych preparatach na wątrobę np: suplement diety Proliver, Hepatil Trawienie lub Verdin.
W składzie preparatów leczniczych na wątrobę znajdziemy bardzo często również cholinę, fosfolipidy, L-asparaginian L-ornityny i witaminy z grupy B.
Cholina naturalnie występuje w błonach komórkowych hepatocytów i jej zadaniem jest regeneracja i budowa błon komórkowych.
Fosfolipidy pozyskiwane z soi również budują błony komórkowe hepatocytów, a stosowanie kapsułek z fosfolipidami przyspiesza regenerację wątroby, działa hepatoprotekcyjnie i obniża cholesterol we krwi. Leki z fosfolipidami to np: Essentiale Forte, Essylimar, Esseliv Max.
L-asparaginian L-ornityny, czyli ornityna połączona z kwasem asparaginowym, to sól dwóch aminokwasów budujących białka. Ornityna działa przeciwzapalnie i regenerująco na komórki wątroby oraz ogranicza peroksydację lipidów. Znajdziemy ją m.in. w suplemencie diety Hepatil.
Wszystkie wymienione substancje i zioła dostępne są w aptekach bez recepty ale ich stosowanie zawsze warto skonsultować z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, aby zweryfikować czy nie dają one interakcji z innymi stosowanymi lekami. Poza tym lepiej sprawdzić czy objawy ze strony układu pokarmowego rzeczywiście wywołane są przez zaburzenia pracy wątroby. Lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem może wypisać skierowanie na badanie krwi tzw. próby wątrobowe ALAT i AspAT, aby potwierdzić stan zapalny i dobrać odpowiednią dawkę leku na wątrobę.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here