Pierwsza wizyta u psychiatry – jak wygląda w praktyce?

0
1239
Pierwsza wizyta u psychiatry

Dla wielu osób psychiatra jest specjalistą okrytym tajemnicą, a jako lekarz nie cieszy się on dobrą opinią przez wiele błędnie powielanych stereotypów. Często wizyty u psychiatry odwlekane są ze względu na strach przed opinią innych oraz tym, co może stanowić nieprawdziwy obraz terapii. Co czeka Cię podczas pierwszej wizyty u psychiatry? Kiedy warto skorzystać z jego pomocy i jak przygotować się na spotkanie?

Kim jest psychiatra?

Na samym początku chcielibyśmy zaznaczyć, że psychiatra to lekarz, który ukończył studia lekarskie oraz specjalizację, dlatego jest uprawniony do wystawiania recept, zwolnień, skierowań do szpitala i na różne badania. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego warto wiedzieć, że psychiatra to nie psycholog i zajmuje się leczeniem farmakologicznym zaburzeń psychicznych.

Czy potrzebuję wizyty u psychiatry?

To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób z różnymi problemami, a takich zaburzeń jest mnóstwo, dlatego nie da się wymienić konkretnych przykładów. Na szczególną uwagę zasługują objawy psychotyczne, powodujące zaburzenia rzeczywistości, urojenia czy halucynacje. Są to takie objawy, które nie są zależne od woli pacjenta, a on sam nie jest w stanie ich kontrolować. Z psychiatrą warto skonsultować też inne najczęściej pojawiające się zaburzenia takie jak poczucie pustki emocjonalnej i myślowej, utrzymujące się przygnębienie i apatia, zaburzenia snu, problemy z pamięcią, ale też i uzależnienia.

Pierwsza wizyta u psychiatry

Decyzja o podjęciu leczenia z pewnością będzie trudna, dlatego upewnij się, że to właśnie tego specjalisty potrzebujesz i jesteś gotów na to, by dać sobie pomóc. Pierwsza wizyta dla wielu osób to wyzwanie, bo dotyczyć będzie własnej osoby i problemów, z którymi się zmagamy.

Czego mogę spodziewać się na pierwszym spotkaniu?

Podstawowym narzędziem psychiatry jest wywiad i zebranie informacji od pacjenta, dlatego rozmowa jest niezbędna do poznania stanu zdrowia, wydania wstępnej opinii i dalszego przebiegu leczenia. Na konsultacji, poza pytaniami dotyczącymi twoich problemów, pojawić się mogą pytania niepowiązane z tematem np. o rodzinę, pracę czy dojrzewanie. Pamiętaj, że psychiatra do wydania diagnozy ma prawo zadać pytania, które dotykać będą wszystkich sfer twojego życia, może także zaprosić rodzinę, by zebrać od niej brakujące informacje lub zweryfikować swoją hipotezę.

Jak rozmawiać z psychiatrą?

Wspominaliśmy wyżej, że głównym narzędziem badania psychiatrycznego jest rozmowa, dlatego warto opowiadać szczerze i bezpośrednio na zadawane pytania. Dobrze przygotować sobie to, co chce się powiedzieć podczas konsultacji i zabrać ewentualną dokumentację dotychczasowego leczenia. Psychiatra z pewnością poprowadzi rozmowę w taki sposób, by pytania dały mu maksimum możliwych informacji.

Leczenie u psychiatry

Musisz mieć świadomość, że terapia u psychiatry nie kończy się na jednej wizycie i liczy się tu systematyczność oraz czas reakcji. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek objawy, które chcesz skonsultować ze specjalistą to jak najszybciej znajdź właściwego lekarza i zarezerwuj wizytę.

Alternatywne opcje konsultacji

Nowoczesne technologie dają pacjentom dużo więcej komfortu w przypadku zdecydowania się na terapię u psychiatry. Jeśli odczuwasz lęk przed bezpośrednią wizytą w gabinecie, skorzystaj z portali, które oferują tego typu usługi w Internecie jak np. psychiatra online w Avigon. To serwis, w którym można umówić się na konsultację z wybranym przez siebie psychiatrą i odbyć videoterapię w komfortowym dla siebie otoczeniu, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać specjalistę, termin i opłacić rezerwację na stronie portalu.

Nie kieruj się opinią innych, jeśli odczuwasz potrzebę psychoterapii i konieczności skonsultowania swoich problemów ze specjalistą. To lekarz jak każdy inny, dlatego nie bagatelizuj jakichkolwiek objawów, które Cię niepokoją. Na sam koniec przypominamy, że bezpośrednia wizyta w gabinecie psychiatrycznym nie musi być koniecznością – możesz skorzystać z alternatywnych rozwiązań, które w dobie dzisiejszej są jeszcze bardziej dostępne.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here