Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć!

0
2191
Oczyszczacz powietrza - sprawdź co musisz o nim wiedzieć

Dbanie o jakość powietrza, którym oddychamy, jest zarówno zbiorowa, jak i indywidualna. W pierwszym przypadku to zazwyczaj lokalne władze podejmują decyzje mające na celu likwidację smogu, podczas gdy w kwestii indywidualnej to od nas zależy, czy dbamy o swój samochód, ogrzewamy dom niskoemisyjnym paliwem ładowanym do nowoczesnego pieca itp. Aby zadbać o czystość powietrza bezpośrednio wewnątrz naszego domu warto jest zastosować oczyszczacz. To małe i często niepozorne z wyglądu urządzenie pozwala jednak na znaczącą zmianę, którą najbardziej odczują alergicy, dzieci, osoby chore i starsze. Czym dokładnie jest oczyszczacz powietrza i jak działa? Na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup?

  1. Czym jest oczyszczacz powietrza?
  2. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  3. Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?
  4. Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Każdy z nas wie i rozumie, jak ważna dla zdrowia jest możliwość oddychania czystym, świeżym powietrzem. Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, które umożliwia to nawet gdy za oknem mamy bardzo poważny smog. Jego zadaniem jest filtrowanie powietrza w pomieszczeniu i pozbawianie go cząstek i drobinek różnej wielkości: od tak dużych, jak kurz, po bardzo drobne, jak PM 2,5. W zależności od rodzaju urządzenia jeden oczyszczacz pozwala na efektywne filtrowanie powietrza w pomieszczeniu o powierzchni między 10 a 30 metrów kwadratowych, przy założeniu standardowej wysokości 2,5 metra. Oznacza to, że jeżeli mamy większy dom lub mieszkanie, musimy zaopatrzyć się w kilka jednostek, aby skutecznie filtrować powietrze na całym metrażu.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Rdzeniem każdego oczyszczacza jest filtr. Zazwyczaj stosuje się filtry węglowe lub HEPA, ze względu na ich wysoką skuteczność. O dobrym oczyszczaczu możemy mówić wtedy, gdy jego retencja (zdolność do wyłapywania cząstek) zamyka się w przedziale 85-100%. Podłączone do prądu urządzenie metodycznie i bez przerwy filtruje powietrze, jakim oddychamy, pozbawiając go wszelkich elementów niepożądanych, które osadzają się na filtrze. Gdy ten stanie się już wyraźnie zabrudzony, należy go wymienić.

W zależności od półki cenowej, z jakiej zdecydujemy się wybrać oczyszczacz, filtrowanie powietrza może nie być jedyną jego funkcją. Bardziej rozbudowane modele potrafią również jonizować oraz nawilżać powietrze, co jest szczególnie użyteczną funkcją dla alergików, dzieci, osób starszych i takich, które mają tendencje do łapania infekcji górnych dróg oddechowych. Koszt podstawowego oczyszczacza, bez „bajerów” to mniej więcej 200-300 zł, podczas gdy w przypadku lepszej wersji musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 400 do nawet 1000 zł za sztukę. Niezależnie od tego, jakim budżetem dysponujemy, wiele propozycji znajdziemy na stronie https://www.castorama.pl/.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza najlepiej sprawdza się właśnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy smog za oknem jest największy. Dzięki urządzeniu jesteśmy w stanie odświeżyć wnętrze mieszkania czy domu bez konieczności otwierania okien i wpuszczania brudnego powietrza do środka. Dzięki temu zmniejszamy swoją ekspozycję na smog, a także minimalizujemy ryzyko chorób z nim związanych, głównie dotyczących naszego układu oddechowego. Posiadanie oczyszczacza jest szczególnie wskazane, gdy w naszym domu są dzieci lub osoby w podeszłym wieku, które są najbardziej narażone na nieprzyjemności związane z wystawieniem się na smog. Jeżeli jednak połączymy oczyszczacz powietrza w domu z maską przeciwpyłową do chodzenia na dworze, możemy znacząco zminimalizować udział smogu w naszym życiu.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Wybierając urządzenie powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale innymi istotnymi parametrami. Zaliczamy do nich pobór mocy, głośność pracy, dodatkowe możliwości oczyszczacza oraz jego zasięg. Wygląd jest tutaj kwestią drugorzędną, chociaż większość dostępnych na rynku urządzeń jest utrzymana w minimalistycznym designie, który dobrze wpasuje się w każde wnętrze. Decydując się na zakup oczyszczacza nie warto również iść po linii najmniejszego oporu i decydować się na najtańsze jednostki, ponieważ często taki sprzęt nie jest najlepszej jakości. Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w sklepie Castorama na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie umożliwiające wyłapywanie cząstek kurzu i innych pyłów z powietrza, dzięki czemu staje się ono czyste i bezpieczniejsze dla zdrowia. W zależności od wybranego modelu możemy mieć możliwość korzystania także z dodatkowych funkcji, co zwiększa użytkowość produktu. Oczyszczacze polecane są osobom, które chcą zadbać o czystość powietrza w swoim domu, co ma szczególne znaczenie dla alergików, dzieci czy osób starszych. Planując zakup urządzenia warto pamiętać o limicie metrów kwadratowych, jaki jest w stanie obsłużyć jeden oczyszczacz – dla większego mieszkania czy domu wymagane może być kilka urządzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here