Nietrzymanie moczu po prostatektomii – czy i jak można je leczyć

0
1347
Nietrzymanie moczu po prostatektomii

Nietrzymanie moczu to jeden z częstszych problemów po chirurgicznym usunięciu prostaty. Powoduje on u dotkniętych nim mężczyzn spory dyskomfort, także psychiczny. Na szczęście nietrzymanie moczu po prostatektomii można leczyć. Pamiętajmy jednak, że im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większe szanse na jego skuteczność.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – najczęstsze przyczyny

Panuje przekonanie, że z problemem nietrzymania moczu borykają się jedynie kobiety. To nieprawda. Problem ten może dotyczyć nawet co czwartego mężczyzny w średnim i dojrzałym wieku. O nietrzymaniu moczu u mężczyzn mówi się natomiast mniej, nadal jest to problem wstydliwy.

Przyczyny tej dolegliwości u mężczyzn są podobne jak u kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn jest spowodowane najczęściej osłabieniem mięśni dna miednicy, zaś naglące nietrzymanie moczu to skutek zapalenia pęcherza i nadreaktywności jego mięśni. Mimowolne popuszczanie lub oddawanie moczu u mężczyzn może też być spowodowane nadwagą, niewłaściwą dietą oraz przyjmowaniem niektórych leków.

Nietrzymanie moczu  po prostatektomii to skutek uboczny operacyjnego usunięcia gruczołu krokowego z powodu raka prostaty. Leczenie nietrzymania moczu i rehabilitacja powinny być wdrożone najpóźniej 4 tygodnie po operacji, ale dobre efekty daje leczenie podjęte nawet do dwóch lat po zabiegu.

Nietrzymanie moczu po prostatektomii – jak się je leczy?

Nietrzymanie moczu po prostatektomii leczy się za pomocą treningu mięśni Kegla – jest to najmniej inwazyjna metoda. Ćwiczenia polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, co wzmacnia ich siłę. Stosowany jest też trening kontynencji, czyli utrzymania moczu.

Każdy mężczyzna borykający się z problemem nietrzymania moczu po operacji prostaty powinien jak najszybciej zgłosić tę dolegliwość lekarzowi prowadzącemu. Nie ma powodu do wstydu, chodzi przecież o zdrowie i komfort życia.

Co zrobić, gdy leczenie nietrzymania moczu jest w toku, ale problem nie jest jeszcze w pełni opanowany?

Z pomocą przyjdą wówczas produkty higieniczne TENA przeznaczone dla mężczyzn. Wkładki higieniczne TENA Men mają anatomiczny kształt dostosowany do męskiej budowy ciała i dzięki temu są skuteczne oraz dyskretne – nie widać ich pod bielizną. Przydatne będą także majtki chłonne TENA dla mężczyzn. Nie różnią się one pod względem grubości i wyglądu od zwykłej bielizny, więc z powodzeniem można nosić je pod ubraniem w czasie codziennych aktywności. Dla otoczenia pozostaną niewidoczne, natomiast dla mężczyzny problem nietrzymania moczu przestanie być powodem do rezygnowania z towarzyskich spotkań czy pracy zawodowej. Produkty TENA skutecznie chronią skórę przed wilgocią, mają system zapobiegający przeciekaniu oraz powstawaniu przykrego zapachu. W przypadku nietrzymania moczu o dużym nasileniu przydatne będą pieluchomajtki lub pampersy dla dorosłych przeznaczone dla mężczyzn. Zaleca się zakładać je zwłaszcza na noc, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here