Niestabilność kolana

0
2192
niestabilność kolana

Problemy zdrowotne mogą występować u ludzi w każdym wieku, jednak najważniejsze jest to, aby w miarę szybko je rozpoznać i udać się na właściwe leczenie do odpowiedniego gabinetu. W obecnych czasach tego typu dolegliwości często związane są ze stawami, ponieważ to one codziennie muszą wykonywać bardzo ciężką pracę, przez co stają się osłabione i przestają prawidłowo funkcjonować. Taka jest właśnie niestabilność kolana, która objawia się nadmierną ruchliwością jednego z najważniejszych stawów znajdujących się na ciele każdego człowieka. Aby sobie z nią poradzić, warto w pierwszej kolejności odkryć jej przyczynę.

Niestabilność kolana

Staw kolanowy charakteryzuje się niezwykle skomplikowaną i specyficzną budową. Z tego powodu dość często może ulegać różnym urazom, z którymi zmagają się przede wszystkim osoby bardzo aktywne fizycznie. Uprawiając regularnie różne sporty, należy w szczególności dbać o swoje ciało i regularnie się badać. Najbardziej obciążające dla stawów kolanowych jest bieganie, dlatego to osobom uprawiającym jogging nieraz dolega właśnie niestabilność kolan. Jeśli lekarz stwierdzi, że to właśnie sport jest główną przyczyną tego schorzenia, uprawiająca go osoba powinna dać sobie czas na odpoczynek. Konieczne jest w takim wypadku zregenerowanie całego organizmu i zrehabilitowanie wszystkich stawów. Z niestabilnością kolan często też zmagają się te osoby, które od samego początku narzucają sobie zbyt wysoką intensywność treningów. Człowiek, który dotychczas prowadził siedzący tryb życia, nie powinien natomiast od razu przebiegać kilkunastu kilometrów, gdyż może się to skończyć właśnie taką tragedią.

Jak rozpoznać brak stabilności w kolanie?

Jak można natomiast rozpoznać niestabilność kolana? Jakie objawy daje właśnie to schorzenie? Otóż istnieje ich całkiem sporo. Przede wszystkim u osób cierpiących na tę dolegliwość występują silne bóle. Nie pozwalają one normalnie funkcjonować, a tym bardziej biegać czy chodzić. Zazwyczaj bóle zwiększają się podczas uprawiania różnorodnych sportów, choć mogą występować także niezależnie od prowadzonego trybu życia. Innym objawem niestabilności kolan jest krwiak występujący na stawie. Czasem dochodzi też do wysięku, czyli wydzielania się nieprawidłowej ilości stawowego płynu. Osoby cierpiące na niestabilność kolan praktycznie bezustannie odczuwają silny dyskomfort i nie mogą w pełni cieszyć się codziennym życiem. Mają wrażenie, że ich kolana cały czas przeskakują lub nie znajdują się na właściwym dla nich miejscu. Objawy w większości przypadków są tak wyraźne i charakterystyczne, że nie da się ich nie zauważyć bądź nie odczuć.

Co natomiast powinna zrobić osoba, która dowie się już, że dolega jej niestabilność kolan? Otóż musi ona jak najszybciej zgłosić się do odpowiedniego gabinetu medycznego. Dobrym pomysłem będzie także odwiedzenie fizjoterapeuty, który przy pomocy ćwiczeń jest w stanie przywrócić pacjentowi pierwotną sprawność. W tym celu należy jednak trenować regularnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here