Kilka sposobów na chorą trzustkę czyli czym się wspomóc

0
2471
Kilka sposobów na chorą trzustkę czyli czym się wspomóc

Objawy chorej trzustki pojawiają się na skutek zjedzenia tłustych pokarmów lub wypicia alkoholu. Czym się wspomóc?

Kiedy trzustka choruje?

Trzustka jest niezwykle ważnym narządem w organizmie człowieka, ponieważ odpowiada za regulację poziomu cukru we krwi. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu mogą prowadzić do cukrzycy. Diagnozowanie chorób trzustki jest utrudnione ze względu na brak swoistych objawów. Symptomy to głównie zaburzenia trawienia, które równie dobrze mogą świadczyć o innych schorzeniach układu pokarmowego.

Na choroby trzustki ma wpływ wiele czynników, takich jak: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadmiar tłuszczu w diecie. O prawidłowej funkcji trzustki decydują też predyspozycje genetyczne, które ujawniają się zwykle po 30 roku życia. Niedyspozycja objawia się kłopotami z trawieniem, w tym dość gniotącym bólem w środkowej części jamy brzusznej. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza po tłustych posiłkach. U chorego mogą wystąpić wzdęcia, nudności oraz wymioty. Może mieć też tłuste i odbarwione stolce. Ulgę w bólu przynoszą enzymy trzustkowe. O ich dobroczynnym działaniu można poczytać na wielu stronach internetowych, w tym w serwisie Apteline.

Jak wspomóc chorą trzustkę?

Kluczowym elementem w leczeniu chorób trzustki jest zmiana nawyków żywieniowych. W jadłospisie osoby chorej powinny się znaleźć produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz o niskiej zawartości tłuszczu. Chory musi zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Produktem łagodzącym dolegliwości jest zielona herbata. Warto ją pić zamiast kawy, która ma działanie drażniące.

W zaburzeniach trawienia związanych z trzustką pomocna jest pankreatyna. Zawiera cenne dla organizmu enzymy trzustkowe pochodzenia zwierzęcego, takie jak: rozkładająca tluszcze lipaza, odpowiedzialna za rozpad skrobi amylaza i proteazy, które mają wpływ na rozkład białek. Pankreatyna wpływa na poprawę trawienia, jeśli organizm nie produkuje właściwej ilości enzymów. Chory powinien zażywać ją zawsze po posiłku, zwłaszcza tłustym i pozbawionym witamin.

Enzymy trzustkowe w małych dawkach można kupić bez recepty. Większe dawki, które zaleca się tylko przy poważnych kłopotach z trawieniem, wydaje się jedynie z przepisu lekarza. Lek ma postać kapsułek do połykania. Jego cena jest zależna od producenta. Koszt mniejszego opakowania (20 kapsułek) to około 10 zł.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here