Aparat Holtera

0
1780

Serce jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka, dlatego wszelkie schorzenia oraz choroby z nim związane powinny być poddawane szczegółowej diagnozie oraz terapii. Jedną z metod badań mięśnia sercowego jest aparat holtera, który pozwala na dokonywanie dokładnego zapisu przebiegu pracy serca, zachodzącej podczas całej doby. Jest to niezastąpione badanie, umożliwiające dokonanie szczegółowej diagnostyki, a także opracowania odpowiedniej metody leczenia.

Aparat Holtera

Aparat HolteraAparat holtera jest montowany poprzez przyczepienie do klatki piersiowej pacjenta jednorazowych elektrod, które umieszcza się wokół serca. Przed dokonaniem montażu urządzeń należy dokonać dokładnego odtłuszczenia skóry, poprzez jej przetarcie gazikiem nasączonym spirytusem lub specjalnie przeznaczoną do tego celu pastą. Aparat holtera charakteryzuje się ponadto tym, iż wspomniane wcześniej elektrody są połączone z urządzeniem rejestrującym specjalnymi przewodami. Aparat holtera jest noszony w specjalnym pokrowcu, tak zwanym etui, który jest noszony na pasku umieszczanym wokół talii. Praca urządzenia rozpoczyna się po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, który powoduje rejestrację pracy serca, co sekundę, przez całą dobę.
Każdy pacjent, który został wyposażony w aparat holtera jest zobowiązany do prowadzenia dzienniczka, w którym opisuje najistotniejsze wykonywane przez niego czynności, jak również wszelkie objawy zdrowotne, które im towarzyszyły.

Jaki wiąże się z tym dyskomfort?

Największym dyskomfortem, jaki powoduje aparat holtera jest niemożność zażywania kąpieli całego ciała. Jest to spowodowane faktem, iż zarówno urządzenie, jak i połączone z nim elektrody nie są wodoodporne. Należy również pamiętać, iż aparat holtera nie będzie funkcjonował prawidłowo, jeżeli będziemy równocześnie używać koca elektrycznego. W przypadku gdy zaobserwujemy odklejenie się którejś z elektrod, powinniśmy niezwłocznie przymocować ją w to samo miejsce plastrem lub opatrunkiem. Niektórzy pacjenci otrzymują dodatkowe elektrody, które mogą zastosować, w przypadku odspojenia się pierwotnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here