Jak skutecznie leczyć katar u dziecka?

0
1899
Jak skutecznie leczyć katar u dziecka?

Katar najczęściej jest zwiastunem infekcji, którym łatwo jest się zarazić. Przenosi się drogą kropelkową, więc wystarczy przebywać z kichającą osobą, by nabawić się infekcji. Małe dzieci wyjątkowo źle znoszą katar, który utrudnia oddychanie i nie pozwala spać. Jak wyleczyć katar u dziecka? Czy istnieją skuteczne sposoby na przeziębienie u dzieci?

Jakie są przyczyny i objawy kataru?

Najmłodsze dzieci mogą przechodzić nawet osiem infekcji w ciągu roku. Jednym z najbardziej dokuczliwych objawów jest katar, który w początkowej fazie przybiera postać wodnistej wydzieliny z nosa. Z czasem zmienia konsystencję na bardziej gęstą. Organizm chce pozbyć się zalegających wirusów – jest to naturalna reakcja obronna systemu odpornościowego. Katar u dziecka powstaje na skutek zainfekowania wirusem górnych dróg oddechowych. Najczęściej mamy do czynienia z rhinowiusami (pojawiają się najczęściej wiosną, latem i jesienią), coronawirusami (atakują wczesną wiosną i zimą) oraz adenowirusami, którymi można zarazić się w ciągu całego roku.

Przeziębienie u dzieci może przybierać postać łagodną lub ostrzejszą, prowadzącą do choroby. Katar u dziecka objawia się zatkanym nosem, wydzieliną z nosa o różnej konsystencji, trudnościami z oddychaniem, obrzękiem małżowin nosowych oraz słabym węchem.

Domowe sposoby na katar u dziecka

Istnieje wiele możliwości łagodzenia dolegliwości związanych z katarem. Do najczęściej stosowanych, szczególnie u małych dzieci, są inhalacje. Do tego celu warto wykorzystać nebulizator, czyli urządzenie, które rozprasza chłodną mgiełkę. Starszym dzieciom możemy robić inhalacje np. z naparu z rumianku, szałwii lub tymianku.

Aby złagodzić dolegliwości, należy nawilżać powietrze w domu. Dzięki parze wodnej można rozrzedzić wydzielinę i ułatwić oddychanie. Warto zaopatrzyć się w nawilżacz lub zwyczajnie powiesić na ciepłym kaloryferze mokry ręcznik. Nie należy zapominać o nawadnianiu dziecka – można podawać ciepłą herbatkę z miodem lub sokiem malinowym. Naturalnymi sposobami z powodzeniem wyleczymy lekkie przeziębienie u dzieci.

Starsze dzieci warto nauczyć wycierania noska chusteczką – trzy- lub czterolatek powinien sobie z tym poradzić. Naukę rozpoczynamy od przyłożenia miękkiej chusteczki, następnie maluch powinien ucisnąć jedno skrzydełko nosa, zaczerpnąć powietrza, zamknąć buzię i dmuchnąć. To samo należy wykonać z drugą dziurką. Warto wiedzieć, że wydmuchiwanie obu naraz nie jest wskazane, ponieważ może doprowadzić do zapalenia ucha. Na czym jeszcze polega leczenie kataru u dziecka? Można sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które pozwolą szybko wygrać z katarem.

Leczenie kataru u dziecka sprawdzonymi preparatami

Jak zacząć leczenie kataru u dziecka? W aptekach dostępne są skuteczne preparaty, które pozwolą oczyścić nos z zalegającej wydzieliny, ułatwiając oddychanie. Spray na katar dla dziecka powinien zawierać składniki naturalnego pochodzenia. Apicold jest jednym z preparatów w postaci sprayu, który oprócz nawilżania i oczyszczania nosa wykazuje działanie antybakteryjne wobec bakterii wywołujących zapalenie zatok. Dozwolony jest od 4. roku życia, a także dedykowany osobom dorosłym. Zawiera sprawdzone składniki takie jak izotoniczny roztwór wody morskiej oraz propolis. Leczenie kataru u dziecka za pomocą sprayu nie powinno sprawiać problemu. Wystarczy jedynie kilka razy dziennie rozpylić preparat do każdego nozdrza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here