Hemoroidy u mężczyzn

0
1509
Hemoroidy u mężczyzn

Wstydliwy temat jakim są żylaki odbytu dotykają statystycznie co drugiego Polaka. Czym one właściwie są? Jak sobie z nimi radzić? Guzki krwawnicze, bo taka jest ich właściwa nazwa, występują naturalnie w naszym organizmie. Są one częścią odbytu i wraz z nim, kontrolują procesy wydalnicze. Problem zaczyna się wtedy, kiedy dzieje się coś nieprawidłowego, hemoroidy wypełniają się krwią i zaczynają dawać bolesne odczucia.

Co jest przyczyną hemoroidów? Hemoroidy u mężczyzn i kobiet

Co jest przyczyną hemoroidów? Hemoroidy u mężczyzn i kobietŻylaki odbytu mogą pojawić się niezależnie od wieku. Ich najczęstszą przyczyną jest niezbyt aktywny, siedzący tryb życia. Jeśli chodzi o hemoroidy u mężczyzn, to bardzo często zapadają na nie zawodowi kierowcy i kolarze, niestrudzeni gracze oraz pracownicy biurowi. Często też problem ten dotyczy osób jeżdżących konno. W przypadku kobiet często napotyka się na ten problem w przypadku ciąży. Płód w trakcie swojego rozwoju naciska na układ żylny, co powoduje zaburzenia pracy jelit przez utrudniony przepływ krwi. Oczywiście dodatkowym bodźcem dla rozwoju żylaków odbytu jest zła dieta. Osoby otyłe, które spożywają małe ilości wody, a ich dieta jest uboga w błonnik są szczególnie narażone. Warto zwracać więc uwagę na częstotliwość i jakość stolca.

Z rzadszych powodów wskazać możemy:

  • zażywanie środków przeczyszczających,
  • uprawianie seksu analnego,
  • konsekwencje przeprowadzonych zabiegów na jelitach, kroczu i przewodzie pokarmowym.

Objawy hemoroidów

  • swędzenie w okolicy odbytu,
  • stan zapalny odbytu, towarzysząca mu wydzielina lub krew w kale czy na papierze toaletowym,
  • uczucie nie wypróżnienia się do końca,
  • z czasem może dochodzić do wypadania guzka, da się go wyczuć w okolicy odbytu,
  • w stadium ostatecznym, żylaki mogą pozostawać poza odbytem i konieczne staję się ich chirurgiczne usunięcie.

W przypadku odczuwania którychś z tych dolegliwości nie należy się obawiać ani zwlekać z wizytą kontrolną. Lekarz proktolog – specjalista w sprawach odbytu – powinien nas jak najszybciej zbadać aby wykluczyć szansę na raka odbytu. Badania u niego nie wymagają wcześniejszego przygotowania i są bezbolesne, a zarazem bardzo ważne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here