Hemoroidy odbytu – Objawy

0
2043
Hemoroidy odbytu – Objawy

Wiele osób między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia zmaga się z utrudniającym życie problemem, jakim są żylaki odbytu. Potocznie problem ten określa się mianem hemoroidów, ale w istocie każdy z nas je ma, gdyż są to wypełnione krwią struktury przypominające woreczki, które uszczelniają kanał odbytu i pomagają mięśniom zwieraczom panować nad kontrolowaniem oddawania stolca i gazów. Jednak o hemoroidach mało kto mówi, kiedy pracują one bez zarzutu, a gdy pojawia się problem – wydaje nam się to sprawą zbyt wstydliwą, by mówić o niej głośno. Tymczasem problem z hemoroidami jest niezwykle powszechny – doświadcza go co drugi Polak, a niemal każdy dorosły ma za sobą epizod związany z krwawieniem lub bolesnością okolic odbytu. W grupie szczególnie narażonej na jego wystąpienie są osoby z nadwagą, prowadzące siedzący tryb życia, które miewają problemy z zaparciami. Jest to także częsta dolegliwość wśród kobiet w ciąży.

Żylaki odbytu dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Choroba hemoroidalna występuje, gdy woreczki ulegają powiększeniu, nadmiernie wypełniają się krwią i nie opróżniają się z niej do końca. Zalegająca krew może spowodować miejscowy stan zapalny, obejmujący poszerzone sploty żylne i okoliczne tkanki.

Hemoroidy odbytu – Objawy

Hemoroidy odbytu – ObjawyTrudna do zauważenia jest zwłaszcza postać wewnętrzna żylaków, gdy zaczynają one wystawać ze ściany jelita, ale nie wychodzą poza obręb kanału odbytu, tzn. widoczne są tylko w badaniu końcówki jelita grubego za pomocą wziernika albo można je stwierdzić w badaniu palpacyjnym. Nie jest łatwo rozpoznać symptomy, które wskazują na hemoroidy odbytu – objawy mogą być niespecyficzne i bardziej wskazywać na problemy z trawieniem. O obecności żylaków odbytu świadczy zazwyczaj krwawienie, które towarzyszy wypróżnianiu się. Krew, którą można zaobserwować na papierze toaletowym jest żywo czerwona. Czasem pojawia się intensywne krwawienie po defekacji. Zaniepokoić powinny także świąd, pieczenie i nadmiar śluzu w okolicach zwieraczy.

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej powinno być poprzedzone wykluczeniem innych chorób przebiegających z krwawieniem z jelita, np. choroby nowotworowej jelita oraz chorób autoimmunologicznych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here