Okulistyka katowice jest dziedziną medyczną zajmującą się nie tylko i wyłącznie rozpoznawaniem, ale również profilaktykom i leczeniem różnego rodzaju schorzeń oczu, ich budową, a także funkcjonowaniem. Czym dokładnie zatem zajmuje się okulista?
Jak przebiega wizyta u okulisty?
Należy mieć świadomość, że okulista tak samo, jak inni specjaliści rozpoczyna swoją pracę od zebrania od pacjenta informacji na temat ewentualnych dolegliwości, przyjmowanych leków czy stanu zdrowia. Kolejnym etapem jest zbadanie ostrości wzroku pacjenta za pomocą tablic okulistycznych. Okulista katowice musi również dokonać zmierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego oka oraz określić osadzenie czy ruchomość gałek ocznych.
W przypadku ewentualnych wątpliwości specjalista może zlecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań, do których należy zaliczyć badanie pola widzenia czy USG gałki ocznej. Należy koniecznie pamiętać, że okulista katowice jest także lekarzem, dlatego może nawet wykonywać operacje.
Jak zostać okulistą?
Warto przede wszystkim mieć świadomość, że okulistyka katowice jest zdecydowanie szerszym działem medycyny niż mogłoby się wydawać. Osoby, które chciałyby zostać okulistą muszą przede wszystkim ukończyć kierunek lekarski, a następnie ubiegać się o przyjęcie na specjalizację okulistyczną.
Właściwy wniosek musi być złożony do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Trzeba zdawać sobie sprawę, że dopiero rozmowa kwalifikacyjna zdecyduje czy dana osoba zostanie ostatecznie przyjęta na wspomnianą specjalność. Następnie po zakwalifikowaniu się na rankingową listę możliwe jest rozpoczęcie specjalizacji, która będzie trwała od 5 do nawet 7 lat.
Gdzie pracuje okulista?
Należy wiedzieć, że lekarz okulista ma możliwość pracy w różnych gabinetach lekarskich, przychodniach, poradniach okulistycznych czy szpitalach. Część okulistów podejmuje nawet decyzję o otworzeniu własnego gabinetu, a następnie prywatnie przyjmuje pacjentów.
Koniecznie należy zaznaczyć, że okuliści, którzy pracują w szpitalach czy specjalistycznych klinikach muszą przeprowadzać bardzo skomplikowane zabiegi, do których koniecznie należy zaliczyć operacyjne i laserowe zabiegi leczenia zaćmy wtórnej czy jaskry, a także zabiegi związane z plastyką tęczówki. Część specjalistów podejmuje nawet decyzję o poświęceniu się pracy naukowej. Okuliści zostają wtedy wykładowcami na uczelniach medycznych i uczą inne osoby jak zostać lekarzami w tej specjalizacji.