Co na hemoroidy

0
1720
Co na hemoroidy

Hemoroidy to inaczej mówiąc guzki krwawnicze odbytu. Jest to dość wstydliwy problem, który dotyka wielu z nas. Główne przyczyny powstawania hemoroidów to brak aktywności fizycznej w ciągu dnia i siedzący tryb życia. Leczenie domowe powinniśmy zastosować kiedy pojawią się pierwsze objawy, czyli ból i swędzenie odbytu. W kolejnej fazie choroby dochodzi utrudnione wypróżnianie i możemy zauważyć krew na papierze toaletowym. Czasem może także dojść do wypadnięcia guzków i wtedy będą one wyczuwalne na zewnątrz.

Co na hemoroidy?

Co na hemoroidyW pierwszej kolejności powinniśmy zakupić specjalne preparaty dostępne bez recepty w aptekach. Mamy do wyboru czopki, maści i tabletki. Najlepiej kupić wszystkie trzy rodzaje, co zwiększy skuteczność leczenia i skróci jego czas. Maści i czopki działają miejscowo, a dzięki temu od razu po zastosowaniu poczujemy ulgę w bólu. Tabletki działają na poprawę pracy naczyń krwionośnych, co pomoże uporać się ze stanem zapalnym. Jeśli jednak domowe sposoby nie przyniosą ulgi, to powinniśmy się udać do lekarza, który przepisze nam receptę na mocniejsze preparaty. W ostateczności może być konieczny zabieg usunięcia hemoroidów, który jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Profilaktyka

Najlepszą metodą jest zapobieganie powstawaniu żylaków odbytu. Hemoroidy potrafią często nawracać nawet po wyleczeniu. Dlatego też powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną w ciągu dnia. Praca w siedzącej pozycji może powodować nawracanie hemoroidów, więc jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy ją zmienić na inną. Jeśli nie możemy zmienić pracy to róbmy sobie kilka dziesięciominutowych przerw, na których przejdziemy się i rozprostujemy. Może to zminimalizować ryzyko powstawania żylaków odbytu. Po pracy możemy udać się na spacer, co poprawi pracę organizmu. Warto zacząć uprawiać jakiś sport. Mogą to być ćwiczenia na siłowni lub bieganie na świeżym powietrzu. Drugim aspektem jest wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej diety. Powinna ona zawierać 25-40 gramów błonnika, co poprawi perystaltykę jelit. Dodatkowo możemy spożywać siemię lniane, które nawilży podrażnioną śluzówkę odbytu, i zapobiegnie powstawaniu hemoroidów. Wystarczy dwie łyżki siemienia lnianego zmielić i zalać ciepłą wodą. Po około 20-30 minutach mieszanka jest gotowa do spożycia. Dodatkowo zawiera dużo błonnika.

[Głosów:6    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here