Choroba wieńcowa – przyczyny

0
1291
Choroba wieńcowa - przyczyny

Choroba wieńcowa objawia się charakterystycznymi bólami w klatce piersiowej. Polega ona na niedotlenieniu mięśnia sercowego w skutek niedokrwienia, w dalszym etapie powoduje to jego martwicę. Zazwyczaj dotyczy ona serca. Jest ona także nazywana dławicą piersiową lub dusznicą bolesną. Rozróżnia się zespoły wieńcowe stabilne, które nieleczone mogą przybierać ostre formy jak np. zawał serca. Choroba wieńcowa jest najczęściej wykrywanym schorzeniem układu krążenia w rozwiniętych krajach. Szacuje się, że dotyczy ona 20-40 tys. osób na milion mieszkańców. Światowa Organizacja Zdrowia WHO twierdzi że liczba ta będzie się zwiększać ze względu na pojawianie się choroby u coraz młodszych osób których styl życia sprzyja rozwojowi choroby.

Choroba wieńcowa – przyczyny

Choroba wieńcowa - przyczynyChoroba wieńcowa – przyczyny jej powstawania są dobrze znane przez lekarzy. Główną jest miażdżyca naczyń wieńcowych. Jest ona wywoływana przez odkładanie blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji wywołuje to zwężenie naczyń i zmniejszenie dopływu krwi. Po oderwaniu od ściany naczynia mogą prowadzić do jego całkowitego zatkania. Dodatkowo zwężenie naczyń może być wywoływane przez następujące choroby: kiłę, tocznia układowego, guzkowe zapalenie tętnic czy reumatoidalne zapalenie stawów. Kolejną przyczyną może być przebyte infekcyjne zapalenie wsierdzia czy zakrzepy w przedsionkach i komorach serca. Niektóre z czynników są wywoływane przez wady anatomiczne serce lub naczyń wieńcowych.

Zachorowalność na chorobę wieńcową

Do głównych czynników mogących doprowadzić do choroby wieńcowej należy zaliczyć wiek. Szczególnie narażone są osoby po 45 roku życia. Dodatkowo należy zauważyć że kobiety chorują dwa razy rzadziej niż mężczyźni. Jeśli w najbliższej rodzinie występowała choroba wieńcowa będziemy dużo bardziej narażeni na wystąpienie jej u nas. Palenie papierosów i spożywanie dużych ilości alkoholu również może wywoływać chorobę wieńcową. Innymi przyczynami może być cukrzyca typu drugiego jak i nadciśnienie (czyli wartości większe niż 140/90 mmHg utrzymujące się przez dłuższy czas), otyłość powodowana niezdrowym trybem życia jak np. duża ilość siedzenia. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here