Bezpieczeństwo pacjentów to kwestia kluczowa nie tylko w tak ogólnej przestrzeni, jaką niewątpliwie jest medycyna, ale też w jej poszczególnych działach. Tak jest, chociażby w przypadku dystrybucji leków, która musi zachodzić w ściśle określonych warunkach. Normą, określającą zasady bezpieczeństwa w tej płaszczyźnie, jest GDP, czyli Dobra Praktyka Dystrybucyjna.
Dobra Praktyka Dystrybucyjna – czym jest?
W ramach tzw. Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej wchodzą zapisy, których celem jest ustalenie określonych zasad niezbędnych do prawidłowego, a także bezpiecznego przewozu materiałów farmaceutycznych. Dzięki temu odbiorcy mogą mieć pewność, że produkt (najczęściej lek) ma dokładnie takie same właściwości, jakie deklaruje jego producent.
W ramach Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej szczególny nacisk kładzie się m.in. na to, w jaki sposób odbywa się kontrola warunków przewozu. Dystrybucja produktów leczniczych wymusza bowiem przestrzeganie określonych zasad (w tym odpowiedniej temperatury), które są kluczowe do tego, aby farmaceutyk zachował swoje pierwotne właściwości.
Jak monitoruje się procesy związane z dystrybucją leków?
Sama kontrola warunków przewozu to nie wszystko. Bardzo ważne jest również to, aby proces monitoringu zachodził w ściśle określony sposób. Tym samym:
- wykorzystuje się środki transportu wyposażone w mechanizmy, które umożliwiają monitoring transportu leków,
- monitorowanie warunków przewozu odbywa się w sposób płynny, to jest w równych (krótkich) odstępach czasowych,
- stosuje się rozwiązania, których działanie może nadzorować sam kierowca (np. analizując dane na desce rozdzielczej).
Pamiętajmy też, że Dobra Praktyka Dystrybucyjna ma chronić leki również przed zanieczyszczeniami. Sprzedaż szczepionek, antybiotyków i innych preparatów zawierających konkretne substancje medyczne, nie może być obciążona nawet niskim ryzykiem wystąpienia błędu.
Eksport danych do zewnętrznych platform
W ramach tzw. Dobrej Praktyki dystrybucja leków powinna być tak zorganizowana, aby dane na temat warunków transportu były eksportowane również do zewnętrznych platform. Dlaczego jest to takie ważne? Tylko w ten sposób można zapewnić (w sposób wielopłaszczyznowy) maksimum bezpieczeństwa, które jest konieczne w leczeniu pacjentów. Poza tym eksportowane dane powinny być rejestrowane, tak aby w razie potrzeby można było je ponownie analizować.
W https://www.urtica.pl/ dbamy o bezpieczeństwo docelowych użytkowników leków, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby Dobra Praktyka Dystrybucyjna była wdrażana na każdym etapie przewozu.