Wzdęcia brzucha – skąd się biorą?

0
3020
Wzdęcia brzucha – skąd się biorą

Wzdęcia brzucha to inaczej bębnica żołądka lub jelit. Jej przyczyną jest zbyt duża ilość gazów zalegających w jelitach, które jednocześnie wypełniają brzuch. Wzdęcia to dość powszechna dolegliwość, szczególnie w przypadku spożywania ciężkostrawnych i bogatych w cukier pokarmów. Zdarza się jednak, że wzdęcia mogą być także objawem poważniejszych schorzeń układu pokarmowego. 

  1. Objawy wzdęć brzucha
  1. Skąd się biorą wzdęcia?
  1. Diagnostyka wzdęć brzucha

Objawy wzdęć brzucha

Jednym z podstawowych sygnałów problemów z trawieniem jest przede wszystkim wrażenie wzdętego, napompowanego brzucha. Towarzyszy mu również uczucie wewnętrznego rozpierania ścian brzucha przez zalegającą w środku treść pokarmową. Wiele osób skarży się na częste, trudne do opanowania wydalanie gazów, któremu niejednokrotnie towarzyszy ucisk w przestrzeni podżebrowej. Tego typu dolegliwości mogą pojawiać się bezpośrednio po posiłku lub także po jakimś czasie od jego spożycia. Objawem problemów ze wzdęciami brzucha są również skurcze jelit, bolesność w klatce piersiowej, jak również duszności.

Przy ostrych wzdęciach objawy pojawiają się nagle. Wzdęciom brzucha towarzyszą czasem nudności, wymioty, bóle brzucha lub zaparcia. Jeśli się one utrzymują przez dłuższy czas, nie powinno się ich lekceważyć. Utrzymujące się objawy nie muszą sygnalizować poważnych problemów zdrowotnych, natomiast z pewnością powinny skłonić do konsultacji lekarskiej.

Skąd się biorą wzdęcia?

Wzdęcia pojawiają się, gdy jelita wypełnia nadmierna ilość gazów (metan, wodór, dwutlenek węgla) wytworzonych w wyniku trawienia lub połykania powietrza podczas jedzenia. Odpowiedź na pytanie, skąd się biorą wzdęcia, nie jest jednak prosta. Przyczyn tego typu dolegliwości może być co najmniej kilka. Zwiększona produkcja gazów w jelitach może wiązać się z nadmierną fermentacją, a także wolniejszym przemieszczaniem się mas kałowych przez jelita. Do powstawania wzdęć przyczynia się zwiększona ilość powietrza w układzie pokarmowym wynikająca ze zwiększonego połykania lub braku kontroli nad zasysaniem powietrza ustami.

Wzdęcia mogą sygnalizować różnego rodzaju problemy w obrębie procesów trawiennych. Nie muszą być to poważne dolegliwości, natomiast warto w takim przypadku skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dodatkową diagnostykę w obrębie jamy brzusznej. Obserwacja może dotyczyć zarówno pracy jelit, trzustki, dróg żółciowych. Nie warto próbować tutaj stawiania samodzielnej diagnozy, tylko zgłosić się do specjalisty, który ustali źródło problemu.

Diagnostyka wzdęć brzucha

W rozpoznaniu przyczyn wzdęć brzucha potrzebna jest często dość szczegółowa diagnostyka. Wszystko rozpoczyna się jednak od wywiadu lekarskiego i szczegółowego opisu dolegliwości. Lekarz najczęściej wykonuje również badanie fizykalne, zleca także badanie stolca na obecność krwi, a także inne dodatkowe testy obejmujące:

  • USG brzucha, które pozwala dostrzec nieprawidłowości w budowie układu pokarmowego lub rozwijające się w nim patologiczne zmiany;
  • RTG przeglądowe brzucha;
  • gastroskopię pozwalającą na diagnostykę zmian organicznych w obrębie żołądka i dwunastnicy;
  • kolonoskopię w celu wykluczenia chorób zapalnych i nowotworowych jelita grubego;
  • test wodorowy związany z tolerancją na laktozę, a przede wszystkim poziomem jej rozkładu;
  • badanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki;
  • testy mikrobiologiczne stolca.

Wzdęty brzuch może być również wynikiem nadwagi, wodobrzusza, obecności guzów lub torbieli, a także zwiększenia objętości narządów wewnętrznych. W diagnostyce bierze się również pod uwagę możliwość, że ból w podżebrzu lub duża ilość gazów mogą być spowodowane schorzeniami nerek, śledziony lub pęcherzyka żółciowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here