Witamina D dla dzieci – czy podawać ją latem?

0
1547
Witamina D dla dzieci – czy podawać ją latem

Witamina D odgrywa bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jej niedobór może m.in. obniżać samopoczucie i powodować ból stawów oraz kości. Niedobór witaminy D3 jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.

Jako że odpowiada ona za prawidłowy wzrost i rozwój kości, jej brak w organizmie dziecka prowadzi do wystąpienia krzywicy – choroby kości. Głównym źródłem witaminy D w odróżnieniu od innych witamin nie jest dieta, a promienie słoneczne. Organizm człowieka jest bowiem w stanie sam wytworzyć jej odpowiednią ilość, pod warunkiem kontaktu skóry ze słońcem. Powstaje zatem pytanie, czy u dzieci w okresie letnim konieczna jest suplementacja witaminy D?

Witamina D dla dzieci – dlaczego jest taka ważna?

Witamina D jest jedną z ważniejszych witamin dla naszego organizmu. Bardzo istotną rolę odgrywa już od pierwszych dni życia dziecka. Odpowiada ona za rozwój mocnego szkieletu poprzez stymulację procesów wchłaniania wapnia i jego gromadzenia w kościach. Innymi słowy, dzięki witaminie D kości dzieci stają się mocne i odporne na uszkodzenia. Niedobór witaminy D3 u małych dzieci oraz niemowląt powoduje rozwój krzywicy – choroby kości, w wyniku której dochodzi do zaburzenia struktury kości: stają się elastyczne i podatna na odkształcenia i uszkodzenia. Najwyższe ryzyko rozwoju krzywicy dotyczy niemowląt, u których wzrost i rozwój kości jest bardzo dynamiczny. Do rozpoznania choroby poza obserwacją charakterystycznych objawów wykorzystuje się również badania laboratoryjne, których wyniki pozwalają ocenić strukturę kości. Zarówno w jej leczeniu, jak i profilaktyce podaje się witaminę D w dawce zaleconej przez lekarza.

Witamina D dla dzieci – kiedy potrzebna jest suplementacja?

Mając na uwadze, jak poważne konsekwencje zdrowotne wywołuje niedobór witaminy D u dzieci, warto odpowiednio wcześnie zadbać o jej suplementację. Ze względu na to, iż w pierwszych miesiącach życia dziecko ma znacznie ograniczony kontakt ze słońcem, preparaty zawierające witaminę D należy mu podawać od pierwszych dni życia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych mlekiem matki. Kobiecy pokarm w odróżnieniu od mleka modyfikowanego nie jest bowiem w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania organizmu dziecka na witaminę D.

Suplementację witaminy D zaleca się także starszym dzieciom przez okres jesienno-zimowy, a także letni w przypadku małych dzieci oraz dzieci, u których stwierdzono jej znaczne niedobory. Zastanawiając się nad koniecznością suplementacji witaminy, warto uświadomić sobie, iż pełna synteza witaminy, która jest w stanie pokryć rzeczywiste zapotrzebowanie organizmu, jest możliwa tylko w określonych godzinach – pomiędzy 10 a 15, przy pełnym słońcu, nieprzesłoniętym chmurami. Wykorzystanie promieni słonecznych w pełni jest więc bardzo trudne, a często wręcz niemożliwe. Tymczasem odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w składniki zawierające wysokie stężenie witaminy D (m.in. tłuste ryby morskie, jaja, wątróbka) jest w stanie pokryć jedynie 20% dziennego zapotrzebowania organizmu. Biorąc pod uwagę te fakty, odpowiedź na pytanie dotyczące konieczności suplementowania witamy D u dzieci, także w okresie letnim, wydaje się jasna. Witamina D dla dzieci powinna być podawana w postaci suplementów diety, dopasowanych do ich wieku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here