Tomografia głowy – nie tylko przy urazach

0
1812
Tomografia głowy

Tomografia głowy najczęściej kojarzy się z badaniem, które wykonuje się po wypadku, w sytuacji gdy zachodzi podejrzenie urazu głowy. Jednak zastosowanie takiego badania jest o wiele szersze, stosuje się je m.in. w stomatologii.

Na czym polega tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest rodzajem badania rentgenowskiego, które pozwala na dużo lepsze zobrazowanie tkanek ciała, niż klasyczne RTG. Dzięki “zdjęciom” z różnych kierunków pozwala na wygenerowanie obrazów przekrojowych i przestrzennych. Dzięki temu można dużo lepiej i dokładniej zlokalizować, gdzie leży przyczyna problemów zdrowotnych. Urządzenia stosowane do tomografii stomatologicznej mają wszystkie zalety klasycznego tomografu, ale wykorzystują do tego wielokrotnie mniejsze promieniowanie.

Kiedy stomatologia korzysta z tomografii?

Najbardziej powszechne użycie tomografii komputerowej występuje w implantologii. Niemal standardem jest wykonanie takiego badania przed umieszczeniem implantu zęba. Ale to nie jedyna sytuacja, gdy stomatolodzy posiłkują się tego typu badaniem.

Na tomografię komputerową głowy kierowani są też pacjenci przed tymi bardziej skomplikowanymi zabiegami chirurgicznymi. Tomografia jest też bardzo ceniona w trakcie diagnostyki przed wykonaniem leczenia kanałowego zęba. Takie badanie jest niemal obowiązkowe jeżeli zachodzi podejrzenie, że kanały zębowe mają nietypowy przebieg.

Co warto wiedzieć przed badaniem?

Tomografia głowy jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym. Jednak z uwagi na użyte promieniowanie nie wykonuje się go kobietom w ciąży. W przypadku zastosowania nowoczesnego sprzętu, takiego jakim dysponuje gabinet radiologiczny Ultimed Tomo3D (http://tomo3d.pl/) badanie trwa zaledwie kilka sekund, a wynik badania można odebrać jeszcze tego samego dnia. Ultimed Tomo3D nie tylko dysponuje doskonałym sprzętem, zatrudnienia także specjalistów z zakresu laryngologii i stomatologii, co pozwala wykonać badanie niemal od ręki, zwłaszcza, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here