Opatrunki medyczne – co warto o nich wiedzieć?

0
310
Opatrunki medyczne

Trudno wyobrazić sobie apteczkę w domu, zakładzie pracy czy w samochodzie bez jakichkolwiek opatrunków. Bandaże i gazy opatrunkowe okazują się niezbędne podczas udzielania pierwszej pomocy. W sprzedaży znajduje się wiele materiałów opatrunkowych o odmiennych zastosowaniach. Warto się z nimi zapoznać, aby w razie potrzeby dobrać odpowiedni artykuł do zabezpieczenia obrażeń ciała.

Opatrunki medyczne- jakie są dostępne na rynku?

Bandaże opatrunkowe

Bandaże opatrunkowe to artykuły przeznaczone do mocowania opatrunków. Ich celem jest podtrzymywanie opatrunku przyłożonego do ciała, a więc nie używa się ich bezpośrednio na zraniony obszar. Można wymienić produkty nieelastyczne zalecane do trwałego mocowania opatrunków oraz bandaże elastyczne, które przydają się także w terapii urazów układu ruchowego oraz schorzeń układu żylnego i limfatycznego. Innym rozwiązaniem są specjalne bandaże opatrunkowe elastyczne z klejem czy bandaże chłodzące na kontuzje. Siatki opatrunkowe pełnią podobne zadanie do bandaży i wyróżniają się wysoką elastycznością. Znajdują zastosowanie do zabezpieczenia wszelkich części ciała. Na rynku można zakupić także specjalne chusty podtrzymujące, które przydają się w przypadku złamania kończyny.

Kinsio tapy

Są to elastyczne i bardzo cienkie taśmy wykorzystywane w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz odciążenia mięśni i stawów. Niezwykle istotne jest ich prawidłowe nałożenie. Często po takie artykuły sięgają osoby z zespołem bólowym kręgosłupa, stanami pourazowymi mięśni i stawów, w celu korekty postawy czy też usztywnienia kończyny po skręceniu i zwichnięciu.

Gazy opatrunkowe i kompresy

Gazy opatrunkowe są to opatrunki wykonane w całości z bezpiecznej i naturalnej bawełny hydrofilowej, bielonej nadtlenkowo bez zastosowania chloru. W celu ich produkcji wykorzystuje się specjalny proces technologiczny, które eliminuje ryzyko powstania luźnych włókien na powierzchni. Dzięki temu medyczne gazy to artykuły całkowicie bezpieczne. Jeśli chodzi o ich podział, to można je podzielić na jałowe i niejałowe. Gazy opatrunkowe jałowe zostały poddane sterylizacji. Z takich właśnie gaz korzystają gabinety zabiegowe oraz bloki operacyjne. Gazy niejałowe, należy dodatkowo sterylizować.

Celem gazy jest ochrona rany przed możliwym pogłębieniem się oraz jej ochrona przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. Artykuły te przeciwdziałają ewentualnym wdaniu się infekcji. Gazy sprzedawane są pojedyncze albo w już gotowych do zastosowania kompresach. Kompresy przydają się do wszelkich ran, otarć i skaleczeń. Do ich środka wkłada się gazę, po czym zabezpiecza brzegi.

Popularnymi rodzajami opatrunków są także wszelkiej maści plastry. Materiały opatrunkowe stanowią kluczowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here