Lecznicze właściwości nasturcji

0
715
Lecznicze właściwości nasturcji

Popularne nasturcje zdobiące polskie ogrody, nie tylko pięknie wyglądają, ale mają także właściwości lecznicze. Wykorzystywane są one w medycynie naturalnej do leczenia wielu schorzeń. Nasturcja znalazła zastosowanie także w kosmetyce oraz kuchni.

Nasturcja właściwości

Nasturcja to roślina jednoroczna, bardzo łatwa w uprawie. Nie ma dużych wymagań glebowych, lubi stanowisko jasne lub pół cieniste. Pomarańczowe lub żółte kwiaty pięknie prezentują się na tle dużych, ciemnozielonych liści.

Najbardziej popularną odmianą jest nasturcja jadalna nazywana także większą. Do konsumpcji można wykorzystać kwiaty, liście pędy oraz nasiona. Wszystkie bogate są w różnorodne składniki o właściwościach leczniczych. Nasturcja jadalna to bogate źródło witaminy C, beta karotenu, luteiny, flawonoidów, kwasów tłuszczowych, siarki, fosforu oraz antocyjanidyny. Dzięki temu Nasturcja właściwości ma przede wszystkim antybakteryjne, antywirusowe oraz antygrzybiczne. Niektórzy jej działanie porównują do działania antybiotyku.

Zastosowanie nasturcji jadalnej

Z kwiatów, liści nasturcji można sporządzać soki, herbatki, nalewki i różnego rodzaju napary. Ich regularne picie wzmacnia naturalną odporność organizmu. Nasturcja pomaga zwalczać stany zapalne górnych dróg oddechowych i przyśpiesza ich oczyszczanie. Podobnie, jak oczyszcza przewód pokarmowy i nerki, nie niszcząc przy tym naturalnej flory bakteryjnej.

Nasturcja szeroko stosowana jest w dermatologii. Łagodzi objawy trądziku, łuszczycy, opryszczki oraz liszai. Wystarczy posmarować nasturcją miejsca zmienione chorobowo, by dolegliwości złagodniały, a później ustąpiły. Stosowana jest do pielęgnacji ropiejących ran, łagodzi swędzenie po ukąszeniu komarów oraz meszek.

Nasturcja jadalna bardzo dobrze wzmacnia włosy. Po umyciu wystarczy spłukać je naparem z nasturcji i pozwolić im wyschnąć. Włosy znacznie się wzmocnią, przestaną wypadać i nabiorą nowego blasku.

Nasturcja jadalna znalazła szerokie zastosowanie w kuchni. Jej liście mają lekko ostry smak, podobny do rukoli. Doskonale nadają się do sałatek oraz jako dodatek do potraw mięsnych i rybnych. Zielone pęki kwiatów nasturcji można zamarynować w marynacie octowej, z powodzeniem zastąpią kapary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here