Jak usunąć blizny po trądziku?

0
3737
Jak usunąć blizny po trądziku?

Trądzik to przykry problem, który dotyczy przede wszystkim osób w okresie dojrzewania, choć nie tylko nastolatkowie się z nim zmagają. Niedoskonałości mogą pojawić się również w wieku dorosłym, a rozległe stany zapalne pozostawiają po sobie ślady w postaci blizn i przebarwień. Leczenie trądziku to jedno, ale pozbycie się nieprzyjemnych pamiątek na skórze to inna sprawa – tu może pomóc dobrze dobrana maść na blizny oraz systematyczność w stosowaniu kuracji.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny i ślady po trądziku to zazwyczaj spadek po stanach zapalnych i ropnych zmianach, które nie są dobrze wyleczone. Takie zmiany sprawiają, że skóra nie goi się prawidłowo, co kończy się śladami na twarzy w postaci zagłębień i nierówności. Podobnie sytuacja wygląda, gdy uszkodzenia skóry są duże i tkanka nie jest w stanie się odnowić.

Tego typu pozostałości po trądziku to najczęściej blizny zanikowe, czyli zapadnięta skóra. Blizny te pojawiają się głównie na twarzy i nie da się ich zatuszować makijażem, stają się więc źródłem kompleksów i obniżonej samooceny. Mogą zniekształcać skórę, nienaturalnie ją naciągać lub nadawać jej wyglądać „podziobanej”. 

Jak usunąć blizny potrądzikowe?

Blizna zanikowa, czyli taka, która jest spadkiem po trądziku, charakteryzuje się cienkością tkanki, co jest powodem powstawania na skórze wgłębień. Aby więc taką bliznę usunąć, należy te ubytki wypełnić, a obszar wokół nich wyrównać – w ten sposób skóra otrzymuje sygnał, że należy odbudować kolagen tam, gdzie go brakuje. 

Można uzyskać ten efekt na kilka sposobów:

  • peelingi chemiczne,
  • zabiegi dermatologiczne: dermabrazja, laseroterapia,
  • operacja plastyczna,
  • kremy i maści na blizny.

Trzeba przy tym pamiętać, że aby zastosować którąkolwiek z wymienionych metod, na skórze nie może być aktywnych stanów zapalnych i ran. 

Jak działa maść na blizny?

Aby pozbyć się blizn po trądziku, nie trzeba poddawać się drogim zabiegom, wystarczy dobrze dobrana maść. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że blizny wyjątkowo głębokie lub stare mogą okazać się trudne do usunięcia, można jednak spłycić je na tyle, by skóra wyglądała zdrowiej. Dobrze dobrana maść w każdym przypadku poprawi stan cery, nawilży ją i ujędrni, co zapewni już dużą poprawę. 

Maści na blizny potrądzikowe wspomagają odbudowę naskórka, a także chronią skórę przed powstawaniem nowych przebarwień. Niektóre z nich działają również na już istniejące przebarwienia i rozjaśniają je. Dodatkowo, produkty takie mają właściwości nawilżające i wzmacniające skórę, dzięki czemu wygląda zdrowiej.

Stosując kosmetyki na blizny nie oczekuj natychmiastowych efektów. Skóra potrzebuje czasu na regenerację, dlatego tylko systematyczność w stosowaniu daje szansę na poprawę stanu skóry i spłycenie blizn. Ważna jest również codzienna pielęgnacja i leczenie stanów zapalnych, by nie doprowadzić do powstawania nowych ubytków w skórze.

[Głosów:14    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here