Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

0
271
Jak spowolnić proces starzenia się skóry

Starzenie się skóry oraz powstawanie zmarszczek są naturalnym procesem, którego nie są się zatrzymać ani cofnąć. Możemy go jednak spowolnić i opóźnić moment, w którym na naszej skórze pojawią się pierwsze zmarszczki. Jak tego dokonać i w jaki sposób możemy przyczynić się do powolniejszego starzenia się skóry?

Proces starzenia się skóry polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek oraz spowolnieniu procesów regeneracyjnych. Powyżej 25. roku życia skóra zaczyna produkować mniej elastyny oraz nieco później także kolagenu, co prowadzi do jej wiotczenia i powstawania zmarszczek. W związku z tym, już w wieku 30 lat można zauważyć u siebie pierwsze objawy tego procesu w postaci zmarszczek mimicznych. Ogromne znaczenie ma tutaj stres oksydacyjny, który powoduje powstawanie wolnych rodników. W pielęgnacji przeciwzmarszczkowej bardzo ważne są więc antyoksydanty, które pomagają „usunąć” je zanim dojdzie do uszkodzenia ścian komórkowych.

Jak wraz z upływem czasu starzeje się nasza skóra?

Po 30. roku życia na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne oraz możemy zaobserwować subtelne opadanie powiek.

W okolicach 40stki uwidaczniają się zmarszczki lwie/marsowe oraz fałdy nosowo-wargowe. Skóra traci blask, jest bardziej ziemista, wysuszona i szorstka.

W wieku 50 i 60 lat, wraz ze spadkiem nawilżenia i napięcia skóry, pojawiają się zmarszczki grawitacyjne. Opadają boczne części polików tworząc tak zwane chomiki. Skóra jest cieńsza, wysuszona oraz bardziej narażona na uszkodzenia.

Więcej na temat procesu starzenia się skóry oraz opóźniania powstawania pierwszych zmarszczek znajdziesz w artykule na tej stronie: https://myresolu.com/pierwsze-zmarszczki-jak-spowolnic-proces-starzenia-sie-skory/

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Na proces szybszego starzenia się skóry mają wpływ zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Do zewnętrznych czynników możemy zaliczyć zanieczyszczenia powietrza, gwałtowne zmiany temperatury, wiatr, mróz i intensywne promieniowanie słoneczne, brak ochrony UV, a także korzystanie z sauny, solarium, częste opalanie, jak również przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Niewysypianie się, narażanie na długotrwały i intensywny stres, czy też niewłaściwie dobrana do potrzeb pielęgnacja, również nie pozostają bez wpływu na stan naszej skóry i jej szybsze starzenie się.

Wewnętrzne czynniki przyczyniające się do szybszego starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek to uwarunkowania genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz zaburzenia metaboliczne, przyjmowanie niektórych leków, przebyte infekcje i osłabienie organizmu.  Niezdrowy styl życia i źle zbilansowana dieta uboga w witaminy i minerały, używki (papierosy, alkohol, spożywanie dużej ilości cukru, kofeiny).

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Należy tutaj skupić się przede wszystkim na utrzymaniu jej w dobrej kondycji i zdrowiu. Jak już zostało powiedziane, starzenie się skóry to proces naturalny i nieodwracalny. Możemy jednak zadbać o to, by wyglądała on zdrowo i była mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

Jak tego dokonać? Przede wszystkim utrzymując jej odpowiednie nawilżenie, elastyczność i blask. Zdrowy styl życia, unikanie skrajnych warunków atmosferycznych, ochrona przed promieniowaniem UV, zbilansowana i odpowiednio dobrana pielęgnacja, zdrowa dieta i aktywność fizyczna to podstawa dbania o skórę i dobrą kondycję całego organizmu. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiednia ilość snu sprzyjającego regeneracji i wypoczynkowi, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem. Do wieczornej pielęgnacji warto również wprowadzić masaż twarzy, który poprawi mikrokrążenie a także techniki relaksacyjne, które pomogą wyciszyć się przed snem.

Jak zapobiegać zmarszczkom? Praktyczne rady

  1. Zadbaj o właściwe nawodnienie organizmu. Wypijaj codziennie odpowiednią ilość płynów, najlepiej wody
  2. Ogranicz spożycie kawy, cukru i alkoholu, a także unikaj palenia i dymu papierosowego
  3. Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców oraz zbilansowanej diecie bogatej w kwasy tłuszczowe omega
  4. Zadbaj o codzienną dawkę ruchu, a także odpoczynku
  5. Przy wyborze pielęgnacji kieruj się potrzebami skóry i jej kondycją, a nie swoim wiekiem
  6. Pamiętaj o codziennym, dokładnym demakijażu (najlepiej stosuj dwuetapowe mycie twarzy delikatnym żelem lub emulsją)
  7. Unikaj naciągania skóry w trakcie nakładania kremu, szczególnie ruchów grawitacyjnych
  8. Nie trzyj skóry wacikiem ani ręcznikiem
  9. Na dzień zastosuj krem nawilżający, nawilżająco-ujędrniający, na przykład Kojąca Śliwka od Résolu, do kupienia na tej stronie https://myresolu.com/shop/kojaca-sliwka/
  10. Pamiętaj o ochronie SPF50+ o każdej porze roku
  11. Na noc zastosuj serum oraz krem, najlepiej odżywczo-regenerujący. Nie zapominaj o skórze wokół oczu, na szyi oraz dekolcie
  12. Zadbaj i regularne złuszczanie martwego naskórka
  13. Stosuj automasaż twarzy bądź coraz bardziej powszechny masaż Kobido
  14. Pamiętaj o tym, by wspierać naturalny mikrobiom twojej skóry. Uszkodzona bariera hydrolipidowa i niestabilny mikrobiom powoduje, że starzeje się ona szybciej. Wypróbuj serum Pro-bio marki Résolu oparte na lizatach bakterii probiotycznych oraz olejach z opuncji i arbuza.

Procesu starzenia się skóry nie da się cofnąć ani zatrzymać, można go natomiast spowolnić i zadbać o dobrą kondycję, zdrowie i nawilżenie naszej cery. Przede wszystkim, skupmy się na odpowiedniej pielęgnacji, zarówno od zewnątrz, jak i od środka organizmu. W każdym wieku skóra może być promienna, miękka i dobrze nawilżona, kluczem jest dobrze dobrana pielęgnacja, wypracowanie zdrowych nawyków, duża ilość snu i odpoczynku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here