Implanty zębów jednofazowe czy dwufazowe – na który zabieg implantacji się zdecydować?

0
5858
Implanty zębów jednofazowe czy dwufazowe - na który zabieg implantacji się zdecydować?

Implanty zębowe są najnowocześniejszym rozwiązaniem umożliwiającym umocowanie uzupełnienia protetycznego, jakim dysponuje współczesna stomatologia, w miejsce utraconych zębów. Ze względu na ich budowę rozróżniamy implanty jedno- i dwuczęściowe (jedno- lub dwufazowe), a ze względu na materiał: tytanowe i cyrkonowe. Wady i zalety poszczególnych typów oraz konkretna sytuacja kliniczna decydują o ich zastosowaniu.

Implanty zębowe — zastosowanie

Implanty stomatologiczne tytanowe lub cyrkonowe to specjalne śruby, o dużej zgodności biologicznej z otaczającymi tkankami, które po wkręceniu w kość zastępują korzenie brakujących zębów. Służą one potem jako filary do umocowania nadbudowy protetycznej, czyli koron, mostów lub protez. Implanty zębowe znajdują zastosowanie w pojedynczych lub mnogich brakach zębowych oraz w przypadku bezzębia.

Zalety i wady implantów dwufazowych:

 1. Przy zabiegu stosowana jest metoda zamknięta, oznacza to, że implanty zostają zaszyte, co wpływa korzystnie na proces osteointegracji, zwłaszcza gdy miała miejsce odbudowa tkanki kostnej.
 2. Można lepiej uformować tkanki miękkie wokół wszczepu.
 3. Umożliwiają wykonanie prac przykręcanych.
 4. W przypadku niekorzystnych warunków anatomicznych często konieczne jest zastosowanie łączników kątowych, czego nie gwarantują implanty jednofazowe.
 5. Czasami w przypadku konieczności dopracowania łącznika, dwufazowe są opracowywane w pracowni protetycznej, jednofazowe w ustach. Jest to niekorzystne dla wszczepu.
 6. W przypadku niepowodzeń (np.poluzowania łącznika), można usunąć tylko górną część, a implant pozostaje w kości.

Do wad zalicza się konieczność ponownego zabiegu chirurgicznego i odsłonięcia implantu oraz zabezpieczenia go śrubą gojącą. Dopiero w kolejnym etapie następuje leczenie protetyczne. Również sam zabieg wszczepiania przebiega dłużej niż w przypadku implantów jednofazowych.

Zalety i wady implantów jednofazowych:

 1. Wystarcza jednorazowy zabieg chirurgiczny, który trwa krócej, niż w przypadku implantów dwufazowych.
 2. Monolityczna, jednoczęściowa budowa umożliwia natychmiastowe umocowanie uzupełnienia protetycznego.
 3. Brak łączenia między częściami chroni przed problemami z poluzowaniem części odbudowujących.
 4. Można stosować implanty o mniejszej średnicy.
 5. Małe prawdopodobieństwo złamania oraz mniejsze ryzyko gromadzenia się bakterii z powodu braku słabego punktu, jakim jest miejsce łączenia.
 6. Mniej zabiegów i wizyt – krótka faza gojenia i możliwość wykonania szybkiego uzupełnienia protetycznego pacjenta.
 7. Raczej wskazane są w odcinkach bocznych

Do wad zalicza się niewystarczający aspekt estetyczny (w przypadku, gdy nie zostanie od razu zastosowane uzupełnienie tymczasowe, elementy wystające są widoczne aż do czasu, gdy zostaną umocowane rekonstrukcje ), w przypadku niepowodzenia zachodzi konieczność usunięcia całego implantu, a nie tylko jego części.

Właściwości implantów tytanowych:

 1. obojętne dla organizmu człowieka,
 2. wytrzymałe.

Niestety, implanty tytanowe nie zawsze spełniają oczekiwania estetyczne, gdyż z czasem z powodu cofnięcia się tkanek miękkich i kości, mogą być widoczne.

Właściwości implantów cyrkonowych:

Tytan jest wprawdzie materiałem o wysokiej biozgodności, ale u niewielkiej grupy pacjentów zaobserwowano reakcje zapalne czy alergiczne na ten metal. Implanty zębów wykonane z tlenku cyrkonu są doskonałą alternatywą dla tych pacjentów. Ale ciągle zespoły naukowców pracują nad ich udoskonaleniem.

 1. Wykazują one doskonałe właściwości mechaniczne i stabilność.
 2. Charakteryzuje je wysoka zgodność biologiczna.
 3. Są odporne na korozję.
 4. Materiał ten jest niewrażliwy na zmiany temperatury.
 5. Nie zmieniają smaku pokarmów.
 6. Są odporne na środowisko kwaśne oraz na ścieranie.

Dodatkową zaletą implantów z tlenku cyrkonu jest jego jasny kolor, przez co nie odbiega on od naturalnego zęba. Cecha ta łącznie ze zdolnością do transmisji światła pozwala na uzyskanie wyśmienitych efektów kosmetycznych uzupełnień protetycznych, co jest istotne zwłaszcza w obrębie zębów przednich.

Implanty jedno i dwufazowe – porównanie

O zastosowaniu implantów zębowych jedno- czy dwufazowych decyduje stomatolog na podstawie uwarunkowań anatomicznych, stanu kości i potrzeb indywidualnych pacjenta.

Implanty zębów dwufazowe zbudowane są z głównej śruby oraz łącznika (cyrkonowego lub tytanowego), na którym mocuje się uzupełnienie protetyczne. Implanty te sprawdzą się w sytuacjach nieidealnych, gdzie oś uzupełnienia protetycznego nie jest zgodna z osią implantu. Również w sytuacjach, gdy z powodu braku tkanki kostnej trzeba ją najpierw odbudować, te implanty są bardziej odpowiednie. Z powodu nieobciążenia natychmiastowego wszczepów, mają one lepsze warunki dla procesu gojenia. Nie bez znaczenia jest możliwość korekty lub wymiany uzupełnienia protetycznego bez konieczności usuwania implantu.

Implanty zębów jednofazowe cyrkonowe są idealne w przypadkach, gdy pacjent ma korzystne warunki kostne (odpowiednią grubość i gęstość kości, które umożliwią pewne zakotwiczenie implantu i odbudowy) oraz zależy mu na szybkim przeprowadzeniu leczenia.

Zaletą rekonstrukcji brakującego uzębienia wykonanej na bazie implantów jest trwałość oraz naturalny wygląd. Badania wykazały, że implanty przenoszą na kość siły działające podczas jedzenia w podobny sposób, jak to robią zęby naturalne. Z tego powodu konstrukcje protetyczne na implantach dają pacjentom wielki komfort używania.

Statystyki dowodzą, że obecnie ryzyko odrzucenia wszczepów jest znikome. Przyjęcie implantów badane po trzech latach utrzymuje się na poziomie 98%, a utrata implantów po 10 latach wynosi tylko 5%.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu implantologicznym niezbędna jest konsultacja z lekarzem dentystą, który oceni warunki anatomiczne i zdrowotne pacjenta, a także zaproponuje najwłaściwszą metodę leczenia. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na implanty zębowe jedno- czy dwufazowe, może on liczyć na fizjologiczny komfort żucia i zadowalający efekt kosmetyczny oraz na trwałość takiego rozwiązania protetycznego.

Autor artykułu: Candeo.pl

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here