Gry edukacyjne dla dzieci

0
1176
Gry edukacyjne dla dzieci

W domu nie trzeba się nudzić! Jest wiele gier i zabaw edukacyjnych, które nie tylko rozwijają dziecięce umiejętności, ale także pozwalają atrakcyjnie spędzać czas w rodzinnym gronie. Dziś postanowiliśmy zaprezentować naszym czytelnikom propozycje najciekawszych aktywności – w sam raz do wypróbowania w domowym zaciszu.

E-booki i audiobooki aktywnościowe – pomysłowe zabawy dla dzieci

W e-bookach pojawiają się kolorowanki, rebusy, krzyżówki i inne ciekawe logiczno-motoryczne gry edukacyjne dla dzieci, które na pewno „pochłoną” twoją pociechę na wiele godzin. Co ważne, takie rozwiązanie prawie nic nie kosztuje. Warto poszukiwać w internecie darmowych lub charytatywnych e-booków aktywnościowych dla dzieci.

Podobnie jest z edukacyjnymi audiobookami. Przyjemny głos aktora lub lektora nie tylko rozbudza dziecięcą wyobraźnię, ale także zachęca do wykonywania różnych ciekawych zadań, związanych z rysowaniem, liczeniem, zgadywaniem, powtarzaniem zdań itd.

Ruchowe gry edukacyjne dla dzieci

Kto powiedział, że domowe zabawy dla dzieci muszą być statyczne? Warto zwrócić uwagę także na gry ruchowe, które pozwalają „rozruszać kości” i rozładować skumulowany nadmiar dziecięcej energii.

Takie kultowe zabawy jak Baba Jaga patrzy, tor przeszkód, ciuciubabka, chowanego czy przeciąganki od pokoleń cieszą się niesłabnącą popularnością. Może to dobry pomysł, by wdrożyć je także w twoim domu? Oczywiście, jeśli dotychczas były one tam nieobecne.

Inną alternatywą są na przykład interaktywne gry w ruletkę z ćwiczeniami do wykonania. Znajdziesz je online. To świetna i angażująca zabawa ruchowa dla całej rodziny!

Zabawy dla dzieci, które rozwijają umysł

Do kolejnej kategorii gier i zabaw edukacyjnych włączyliśmy różnego rodzaju planszówki i karcianki na wiedzę. Są to więc takie aktywności, które poszerzają horyzonty i pozwalają wykazać się zdobytymi do tej pory wiadomościami ze świata przyrody, książek, geografii i wiedzy ogólnej.

To wszelkiego rodzaju gry w rodzaju „Bystry umysł” czy „Szybkie myślenie”. Na czym polega ich wyjątkowość? Dziecko nie tylko przyswaja nową wiedzę, ale także uczy się szybko kojarzyć fakty i wykorzystuje w praktyce te informacje, które już zna.

Warto jednak zwracać uwagę na to, by poziom trudności danej gry umysłowej zawsze dostosowywać do wieku i poziomu edukacji dziecka.

Zabawy sprzyjające pamięci i koncentracji

Skoro już jesteśmy przy grach typowo umysłowych, to nie sposób nie wspomnieć o takich zabawach, które sprzyjają pamięci i koncentracji. Mowa na przykład o gdzie „Memory”, w której chodzi o zapamiętywanie symboli, cyfr, obrazków i liter.

Zestaw może składać się z kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów, a celem zabawy jest ćwiczenie pamięci krótkotrwałej.

Gry logopedyczne online

Dziś powstaje wiele narzędzi online, które wspomagają ćwiczenia logopedyczne. Korzystają z nich specjaliści, ale z powodzeniem mogą być one wykorzystywane także przez rodziców, którzy w domowym zaciszu chcą nauczyć swoje pociechy przydatnych umiejętności, związanych z prawidłową wymową i nie tylko.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here