Głód nikotynowy – co to takiego i jak go pokonać?

0
1149
Głód nikotynowy

Zespół uzależnienia od nikotyny to choroba, która jest bardzo uciążliwa i wyrządza wiele krzywd naszemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Silna potrzeba zapalenia papierosa wynika z odstawienia nałogu i jest objawem abstynencji. Ta nieodparta chęć zapalenia papierosa nie jest wyobrażeniem, tylko sytuacją, którą należy potraktować poważnie ze względu na zdrowotne konsekwencje.

Dlaczego nikotyna uzależnia?

Nikotyna to substancja psychoaktywna, co oznacza, że posiada zdolność oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. W ciele każdego człowieka występują tzw. receptory nikotynowe, które są pobudzone w momencie palenia papierosów. Nikotyna podrażnia te receptory, a jeśli osoba pali regularnie to przyzwyczaja swój organizm do tego podrażnienia i jego skutków takich jak: przyjemne pobudzenie i zwiększona koncentracja. Efekt ten daje podwyższone ciśnienie krwi, które powoduje nikotyna. Osoba uzależniona czuje ciągłą potrzebę odczuwania tego stanu. Problem stanowi to, że jeśli człowiek przyzwyczaja się do skutków nikotyny potrzebuje znacznego zwiększania dawki, aby efekty były dla niego satysfakcjonujące. To właśnie dlatego palacze wypalają często nawet paczkę papierosów dziennie.

Jak radzić sobie z głodem nikotynowym?

Na rynku jest dostępnych wiele środków, które wspomagają organizm w walce z głodem nikotynowym. Jednym z nich jest Recigar. Jest to lek, który ma za zadanie pobudzić ośrodkowy układ nerwowy w sposób podobny do tego, jak robi to nikotyna. Substancją czynną leku jest cytyzyna. Cytyzyna to alkaloid, który występuje m.in. w nasionach złotokapu. Jeśli zażyjemy lek antynikotynowy z cytozyną to zadziała on w taki sposób, że poczujemy się jakbyśmy właśnie zapalili papierosa. Ważne jest jednak to, że substancje zawarte m.in. w Recigarze nie powodują uzależnienia, a stosowane regularnie przyczyniają się do całkowitego odstawienia nałogu. Stosowanie leków tego typu jest o tyle przydatne, że daje natychmiastową ulgę i może wspomóc nasze osobiste wysiłki w walce z nałogiem.

Ile trwa głód nikotynowy?

U każdego palacza odstawianie może przebiegać w indywidualny sposób, jednak zdaniem ekspertów najsilniejszy etap trwania głodu nikotynowego przypada na pierwsze dwa tygodnie abstynencji. Jest to właśnie ten czas, w którym najwięcej osób przełamuje się i sięga z powrotem po papierosy. Dlatego kluczowe jest przetrwanie tego okresu z pomocą najbliższych i dodatkowym wsparciem środków takich jak np. Recigar. Może się okazać, że po dwóch tygodniach głód nikotynowy wcale nie zniknął, a jedynie osłabł na sile. Wówczas należy pamiętać, aby bacznie obserwować swój organizm i nie przestawać się kontrolować. Mimo że w trakcie dwóch pierwszych tygodni nikotyna została wydalona z organizmu i zanikło uzależnienie fizyczne, to nadal możemy być uzależnieni psychicznie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here