Farbowanie włosów a alergia

0
1194
farbowanie
fot.: pixabay.com

Tempo życia oraz coraz większa liczba alergenów w środowisku sprawia, że liczba alergików w naszym społeczeństwie stale rośnie. Coraz więcej osób jest uczulonych nie tylko na pyłki, ale również na substancje chemiczne, które stosujemy na co dzień w dużych ilościach, nie zdając sobie z tego sprawy. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/farbowanie-wlosow-dla-alergikow/

Najbardziej narażone są pod tym względem kobiety, ponieważ to one stosują znacznie więcej kosmetyków niż mężczyźni. Większość kobiet farbuje włosy, a to właśnie farby do włosów zawierają najwięcej szkodliwych substancji. 

Jak sprawdzić, czy farba uczula 

Jeśli masz skłonność do reakcji alergicznych niezwykle istotne jest, aby przed zastosowaniem nowych kosmetyków zrobić test skórny. Wystarczy, że naniesiesz niewielką ilość specyfiku na wewnętrzną część ręki. Należy go wykonać co najmniej dzień przed farbowaniem, ponieważ reakcja skórna może pojawić się dopiero po upływie kilku godzin. Uczulenie na którąś z substancji może dać różne objawy, od zaczerwienienia skóry, po swędzenie, a nawet rany na skórze głowy. 

Co ważne taki test powinniśmy przeprowadzić nie tylko, gdy sami farbujemy włosy, ale również przez takim zabiegiem u fryzjera. Nawet profesjonalne farby stosowane w salonach fryzjerskich zawierają duża ilość silnych substancji chemicznych, które mogą wywołać niepożądane reakcje. W najgorszym wypadku czeka nas długotrwałe leczenie skóry głowy. Z pewnością ucierpi też na tym kondycja naszych włosów. 

Alternatywa dla alergików

Jeśli większość dostępnych na rynku farb nas uczula możemy zasięgnąć porady fryzjera. Mają oni dostęp do lepszej jakości profesjonalnych kosmetyków, w tym również tych przeznaczonych dla osób z różnymi potrzebami czy schorzeniami. Drugim rozwiązaniem jest wybór farb na bazie naturalnych składników. W ich składzie znajdują się przede wszystkim zioła, dzięki czemu są łagodniejsze dla skóry głowy. Minusem jest jednak ograniczona paleta barw, a także trudniejsza aplikacja. Dla najbardziej wrażliwych alergików rozwiązaniem może być tez zastosowanie płukanek z ziół czy choćby łupin orzecha, które pozwolą nieznacznie rozjaśnić czy przyciemnić kolor włosów. 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/kosmetyki-fryzjerskie-w-codziennej-pielegnacji/

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here