Choroba wieńcowa – objawy

0
759
choroba wieńcowa - objawy

Z pewnością każdy z was zetknął się z określeniem, takim jak choroba wieńcowa. To bardzo niebezpieczne schorzenie, którego pod żadnym pozorem nie można ignorować. Musimy jednak być świadomi tego, że jeśli chodzi o leczenie choroby wieńcowej, należy najpierw poznać jej objawy. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób rozpoznać chorobę wieńcową i na co zwrócić największą uwagę, jeśli chodzi o podjęcie odpowiedniego jej leczenia.

Choroba wieńcowa – objawy

choroba wieńcowa - objawyW pierwszej kolejności, powinniśmy zacząć od tego, czym dokładnie jest choroba wieńcowa. Najprościej rzecz ujmując, możemy ją określić mianem choroby niedokrwiennej serca. Zarówno określenie choroba wieńcowa jak również choroba niedokrwienna serca, stosowane są zamiennie. Przyczyną powstawania tej choroby jest zwężenie się lub całkowite zatkanie naczyń krwionośnych, co w rezultacie prowadzi do niedokrwienia serca.

Skoro wiemy już, czym dokładnie jest omawiana w naszym artykule choroba, pora przyjrzeć się dokładnie objawom, jakie jej towarzyszą. Najczęstszym i też najbardziej charakterystycznym objawem, jeśli chodzi o chorobę wieńcową, jest przeszywający, bardzo charakterystyczny ból w klatce piersiowej. Wiele jednak zależy od tego, z jakim stadium choroby mamy do czynienia – czy jest to regularna choroba wieńcowa, czy też być może ostry zespół wieńcowy. Ból w klatce piersiowej spowodowany chorobą wieńcową powoduje u nas znaczne problemy z oddychaniem, przez specjalistów określany jest też jako „dławicowy”. Pochodzi on z okolic mostka i promieniuje – czasem nawet do szyi. Najczęściej pojawia się on wówczas, kiedy znajdujemy się w sytuacji bardzo dużego stresu lub wzmożonego wysiłku.

Jak duża jest skala zachorowań na chorobę wieńcową?

Obecnie szacuje się, że w Polsce liczba osób ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową sięga 1,5 mln. Liczba ta jednak cały czas rośnie – w dużej mierze ze względu na narastające czynniki ryzyka, takie jak stres czy nadmierne palenie papierosów lub – zanieczyszczone powietrze. Prawdą jest zatem, że im szybciej uda nam się zdiagnozować chorobę wieńcową, tym większa szansa na jej wyleczenie.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here