Tajemniczo brzmiąca choroba jest określana również jako psychoza maniakalno-depresyjna, która to nazwa w skrócie wyjaśnia najważniejsze cechy tego rodzaju zaburzenia. Rozpoznanie choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) nie jest łatwe, a jednocześnie choroba ta – jeśli nie jest leczona – może doprowadzić do szeregu tragicznych skutków, w tym nawet do samobójstwa Pacjenta. Dlatego właśnie szybkie rozpoczęcie leczenia jest tak ważne. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej grupie zaburzeń psychicznych.
Depresja czy choroba dwubiegunowa – test
Jednym z największych wyzwań jest w tym przypadku postawienie prawidłowej diagnozy. Choroba często mylona z depresją, co z kolei uniemożliwia poprawę stanu chorego, ponieważ zaburzenia te leczy się w zupełnie inny sposób. Rozpoznanie ChAD często wymaga wnikliwej obserwacji psychiatry lub psychoterapeuty, a także osób z otoczenia i samego pacjenta.
Cechą charakterystyczną CHADu jest przede wszystkim naprzemienne występowanie epizodów obniżonego nastroju i stanów pobudzenia. Przeważnie stany maniakalne są krótsze niż stany depresyjne i mogą być mylnie odbierane jako okres poprawy w leczeniu depresji. Do objawów epizodu maniakalnego zalicza się m.in. pobudzenie psychoruchowe, gonitwę myśli, zawyżoną samoocenę, nadmiar energii czy też zwiększony popęd seksualny.
Przyczyny wystąpienia choroby dwubiegunowej
Nie ustalono jeszcze konkretnej przyczyny pojawiania się choroby afektywnej dwubiegunowej. Zauważono jednak pewne zależności, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zaburzeń. Głównym powodem są zaburzenia neuroprzekaźników w mózgu. Ważne jest też podłoże genetyczne, dlatego osoby mające historię tej choroby w rodzinie powinny zwrócić szczególną uwagę na stan swojego zdrowia psychicznego.
Ponadto doświadczenie traumy lub przemocy w okresie dzieciństwa może zwiększyć ryzyko pojawienia się zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Niekiedy ChAD może być też następstwem dolegliwości neurologicznych, np. udaru, stwardnienia rozsianego lub urazowego uszkodzenia mózgu. Nie bez znaczenia jest także obecność innych chorób psychicznych i przyjmowanie substancji psychoaktywnych.
Leczenie zaburzeń afektywnych dwubiegunowych
Niestety choroba afektywna dwubiegunowa pozostaje jak na razie nieuleczalna. Rozpoczęcie farmakoterapii, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią psychoterapią, może jednak doprowadzić do złagodzenia przebiegu ChAD. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach może być konieczna również hospitalizacja. Dotyczy to momentów nasilania się objawów epizodów maniakalnych lub depresyjnych. Wówczas pacjent może być niebezpieczny dla siebie i innych osób.
Podjęcie leczenia u specjalistów z sieci klinik PsychoMedic może pomóc w remisji choroby. Choć okres bez objawów może trwać nawet kilka lat, to niestety w pewnym momencie zaburzenia niestety mogą powrócić. Współpraca lekarza, pacjenta i rodziny może mieć kluczowy wpływ na wydłużenie okresów remisji. Dlatego warto sięgnąć po pomoc i zrobić wszystko, aby CHAD miał jak najmniej destrukcyjny wpływ na życie pacjenta.