Arytmia serca – przyczyny

0
1318

Większość z nas słyszało pewnie o arytmii serca. Wiele osób także z nią się wzmaga. Każdy z nas powinien wiedzieć jakie są jej przyczyny. Czasem naprawdę można niektórym dolegliwością zaradzić.

Serce jako mięsień

Arytmia serca – przyczynySerce jest mięśniem, którego skurcz w pewien sposób jest uwarunkowany elektrycznym impulsem. Dla szkieletowych mięśni skurcz pochodzi bezpośrednio z układu nerwowego ośrodkowego. Serce tak naprawdę nie potrzebuje w ogóle bodźca z rdzenia kręgowego czy też mózgu bezpośrednio. Posiada bowiem własny tak zwany generator impulsów. Tymże generatorem jest układ bodźcoprzewodzący serca, a więc skupisko wszelkich komórek, które mogą wytwarzać oraz przesyłać w obrębie sercowego mięśnia elektryczny impuls. Ten zaś rozchodzi się do komór od przedsionków.

Arytmia serca – przyczyny

Arytmia serca – przyczyny naprawdę warto znać. Na pewno najczęstszą przyczyną arytmii objawowej jest tak zwana choroba serca niedokrwienna. Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób się z nią wzmaga. Jednak nie tylko niedokrwienna choroba serca powoduje arytmię serca. Kolejna przyczyna to niewątpliwie wady zastawek. Wady zastawek dzielimy na te, z którymi się urodziliśmy (a więc wrodzone) oraz te, które z czasem nabyliśmy. Kolejna przyczyna to stan po zawale serca oraz zapalenie sercowego mięśnia. Na arytmię serca cierpią także osoby, które wzmagają się z chorobą zwyrodnieniową serca, kanałopatię czy też kardiomiopatię. W trakcie opisywania przyczyn nie możemy także zapomnieć o zespołach wrodzonych. Wymienić tutaj możemy na pewno zespół Brugadów.

Jak widać na powyższym, przyczyn jest naprawdę wiele. Warto znać przyczyny jak i także na pewno warto znać objawy. W porę wykryta arytmia serca daje szansę na ustawienie odpowiedniego leczenia. Gdy jednak wizytę u lekarza przekładamy w nieskończoność to możemy się niestety spodziewać poważnych zdrowotnych konsekwencji. Takie postępowanie na pewno nie jest odpowiednie i powinniśmy mieć to na uwadze. Dodatkowo także pamiętajmy o wszelkiego rodzaju profilaktycznych badaniach. Badajmy się, a będziemy zdrowsi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here