Zawał serca – pierwsza pomoc

0
1710

Choroby układu krążenia w tym zawały serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Mięsień sercowy jest bardo ukrwionym narządem, którego praca polega na skurczach dzięki którym krew może zostać przepompowana z naczyń krwionośnych. Zawał mięśnia sercowego powstaje wówczas gdy w naczyniach krwionośnych dochodzi do niedrożności i zablokowania krwi wpływającej do serca. Dochodzi wtedy do martwicy części serca. Im dłużej trwa ta niedrożność tym większe partie serca zostają niedokrwione co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania krążenia.

Objawy zawału

Zawał serca – pierwsza pomocNie zawsze objawy jakie się pojawiają od razu skojarzyć się mogą osobom z otoczenia czy samemu choremu z zawałem serca. Mogą być one różne w zależności od innych chorób na które cierpi pacjent, wieku czy indywidualnych uwarunkowań. Głównym jednak objawem jaki najczęściej towarzyszy przy zawale mięśnia sercowego jest ból w klatce piersiowej. Ból jest rozległy i ze skłonnością do promieniowania w inne partie ciała – jak twarz, łopatka, mostek czy ręce. Jednak czasem objawy mogą przybierać postać bólu brzucha z towarzyszącymi potami, nudnościami i zawrotami głowy bądź bólu może nie być a wystąpią duszności i omdlenie. Gdy zaobserwujemy powyższe objawy możemy mieć pewność, że to zawał serca – pierwsza pomoc powinna przyjść jak najszybciej.

Zawał serca – pierwsza pomoc

Przede wszystkim zadzwońmy pod numer alarmowy bo profesjonalna pomoc będzie w drodze a operator pogotowia będzie nas w stanie poinstruować co robić. Czekając na karetkę nie musimy pozostać bezczynni. Tu liczy się każda chwila. Im szybciej podjęte zostaną próby pomocy poszkodowanemu tym większa szansa na uratowanie życia.
Jeżeli osoba z zawałem jest przytomna to powinniśmy pomóc jej usiąść, oswobodzić od uciskającej odzieży. Gdy dochodzi do zatrzymania krążenia należy podjąć akcję reanimacyjną wykonując systematycznie 30 uciśnięć klatki piersiowej a następnie 2 wdechy powietrza w usta chorego i tak ciągle, aż do przyjazdu karetki. Lekarz pogotowia poda tlen i kwas acetylosalicylowy. osoba z zawałem zostanie zabrana do szpitala. Jeśli do zawału dojdzie w miejscu publicznym może okazać się, że do dyspozycji będziemy mieć defibrylator.
Dużo mówi się, że „złota godzina” jest bardzo istotna w zawale serca i pod katem przyszłego leczenia pacjenta. Zawał trwać może kilka godzin a pierwsza godzina od wystąpienia bólu wieńcowego pozwoli uniknąć znacznej martwicy. Osoby którym udzielona została pomoc w szybkim czasie mają większą szansę na życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here