Wózek inwalidzki – wypożyczenie czy zakup?

0
1321
Wózek inwalidzki

Wózek inwalidzki to niezwykle ważny sprzęt dla osób z problemami w samodzielnym poruszaniu się. Dla wielu z nich dostęp do wózka inwalidzkiego pozwala na prowadzenie w miarę normalnego życia codziennego, wykonywanie zwykłych czynności, aktywność zawodowa, a także towarzyska. Wśród dostępnych na rynku produktów medycznych wózków, znaleźć możemy wiele modeli, różniących się wyposażeniem, materiałem wykonania, jak i ceną. Wybór najlepszego wózka inwalidzkiego zazwyczaj nie jest łatwą decyzją. Z uwagi na wysoki koszt zakupu, często stosowanym rozwiązaniem jest wypożyczenie wózka inwalidzkiego. Ze sposobu tego korzystają osoby z ograniczoną możliwością poruszania się na skutek wypadków, uszkodzeń mechanicznych, złamań lub kontuzji. Czas korzystania z wózka inwalidzkiego w takich sytuacjach wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni.

Dostępne rodzaje wózków

Jednym z głównym kryteriów podziału wózków inwalidzkich jest sposób ich napędzania. Tradycyjne wózki inwalidzkie to wózki manualne, w których pacjent przemieszcza się za pomocą siły własnych mięśni. Ten typ wózka przeznaczony jest dla osób unieruchomionych terminowo lub na stałe, które zachowały w pełni aktywną górną część ciała. Korzystanie z wózka napędzanego manualnie nie jest uciążliwe, a może się nawet przyczynić do poprawy kondycji zdrowia. W procesie napędzania wózka biorą udział przede wszystkim mięśnie ramion, co pozytywnie wpływa na ich wygląd.

W przypadku osób mających problemy z przemieszczaniem się w wózku manualnym, trafnym wyborem może okazać się wózek elektryczny. Tego typu wózki poruszają się zazwyczaj za pomocą mechanizmu napędzającego obsługiwanego manualnie przez pacjenta. Głównym minusem tych wózków jest jednak ich wysoka cena, zdecydowanie przewyższająca koszt zakupu wózka manualnego. Ponadto, wózki elektryczne są większe i cięższe.

Dokonując zakupu lub wypożyczenia wózka elektrycznego warto zwrócić uwagę na takie jego parametry jak typ zastosowanego akumulatora oraz sposób i czas jego ładowania. Równie istotna może okazać się prędkość, która w przypadku wózków elektrycznych dzieli się na trzy kategorie; najszybsze wózki osiągają prędkość kilkunastu km/h. Istotne jest również siedzisko i takie jego parametry jak rozmiar, możliwość regulacji i obracania. Sterowniki stosowane w wózkach elektrycznych mają zazwyczaj formę małej klawiatury lub joysticka obsługiwanych dłonią; w przypadków osób o znacznym poziomie paraliżu ciała, niektóre modele wózków mają zamontowane sterowniki w okolicy twarzy lub stopy.

Często kupowanym typem wózka inwalidzkiego są tak zwane wózki aktywne. Decydują się na nie przede wszystkim osoby cierpiące z powodu trwałych urazów kończyn, pragnące jednak zachować aktywny tryb życia. Koła w wózkach aktywnych pozwalają na zmianę ich kąta nachylenia względem podłoża, co gwarantuje lepszą zwrotność i zarazem stabilność całej konstrukcji podczas przemieszczania się. Ponadto, wózki aktywne są niezwykle lekkie, pozbawione takich dodatków jak zagłówki lub podramienniki, co umożliwia ich składanie i rozkładanie, a tym samym transport na przykład w samochodzie. Korzystanie z tego typu wózka w życiu codziennym przyczynia się do rozwinięcia mięśni szkieletowych, a tym samym poprawia wygląd całej sylwetki.

Gdzie wypożyczyć wózek inwalidzki?

Osobom poszukującym możliwości wypożyczenia wózka inwalidzkiego polecamy zapoznać się z ofertą Wypożyczalni Sprzętu Medycznego Medistuff.pl. Wśród dostępnych urządzeń znajdują się tradycyjne oraz specjalistyczne wózki inwalidzkie, przeznaczone do korzystania przez dowolną ilość czasu, zgodnie z zapotrzebowaniem indywidualnych klientów. Oferta wypożyczalni skierowana jest m.in. do osób cierpiących z powodu kontuzji, jak i trwałych urazów kończyn dolnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here