Walka z infekcją gardła

0
1866
Walka z infekcją gardła

Infekcja gardła nie należy do przyjemności, zwłaszcza gdy towarzyszy jej suchy kaszel. Za zapalenie gardła najczęściej odpowiadają wirusy, bakterie i grzyby. Infekcji często towarzyszą objawy takie jak katar, stan podgorączkowy, ból głowy i mięśni oraz zapalenie spojówek. W jaki sposób radzić sobie z objawami infekcji? Dziś przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.

Nawadnianie błony śluzowej

W naturalnych warunkach za ochronę i oczyszczanie gardła odpowiada błona śluzowa. Infekcja gardła sprawia jednak, że przestaje ona spełniać swoją funkcję, ponieważ nie stanowi jednorodnej powłoki. Odczuwamy więc drapanie, suchość i uczucie podrażnienia, które prowadzą do nieprzyjemnego suchego kaszlu. Dlatego bardzo istotną rolę w trakcie zapalenia gardła odgrywa nawadnianie. W tym okresie powinniśmy spożywać większe ilość płynów i sięgać po nie regularnie. Dzięki temu ochronimy się przed uczuciem dyskomfortu i podrażnieniami.

Ziołowe napary

Napary z ziół odgrywają w trakcie infekcji znacznie poważniejszą rolę niż samo nawadnianie. Wszystko za sprawą dobroczynnych właściwości roślin. Na zainfekowane gardło doskonale wpływają między innymi napary z liści jeżyny, szałwii czy tymianku. W odwodzie pozostają jeszcze wyciąg z korzenia prawoślazu, wyciąg z porostu islandzkiego oraz wyciąg z aronii. Te preparaty należy z kolei spożywać lekko podgrzane (w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała).

Tabletki do ssania na infekcję gardła

W aptekach znajdziemy także specjalne tabletki do ssania, które doskonale łagodzą objawy infekcji gardła. Warto postawić na substancje odpowiedzialne za nawilżenie, które wypełnią lukę po zaburzonej strukturze błony śluzowej. Hialuronian sodu spotykany w różnych częściach organizmu doskonale wiąże cząsteczki wody, a przy okazji działa przeciwzapalnie. W kontakcie ze śliną tworzy swoisty opatrunek na gardle, chroniąc przed dodatkowym podrażnieniem oraz pozwala zregenerować się podrażnionej śluzówce. Takie właściwości posiadają tabletki Cevitt zawierające właśnie kwas hialuronowy, sprawdzony w łagodzeniu objawów infekcji gardła.

Sprzyjające warunki w otoczeniu

W trakcie infekcji nasz układ oddechowy potrzebuje również specjalnych warunków zewnętrznych. Jeśli to możliwe, najlepiej pozostać w domu, by zapobiegać dalszemu rozwojowi przeziębienia, grypy lub infekcji bakteryjnej. Pomieszczenie, w którym przebywamy, powinno być regularnie wietrzone. Jednocześnie należy zadbać o jego wilgotność. Pomoże w tym specjalny nawilżacz powietrza, o ile posiadamy go w domu. W przeciwnym razie możemy skorzystać z innych sposobów – na przykład nawilżyć powietrze, kładąc na grzejniku wilgotne ręczniki. Gardło powinno poczuć ulgę.

Odpowiednia dieta

Infekcja gardła to moment, w którym warto nieco urozmaicić dietę, wprowadzając do niej kilka składników, które niekoniecznie spożywamy regularnie. Pomocne będą między innymi czosnek i cebula znane ze swoich właściwości bakteriobójczych. Kojąco na gardło powinien zadziałać miód spożywany co pewien czas łyżeczką lub dodawany do napojów – na przykład herbaty lub mleka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here