Uzależnienie od internetu – zjawisko FOMO

0
747
zjawisko FOMO

Jedną z chorób cywilizacyjnych naszych czasów jest zjawisko FOMO. Nadal większość z nas nie ma nawet pojęcia o uzależnieniu, nie mamy więc świadomości w zakresie walki z FOMO. Czym właściwie jest i jak je leczyć?

Co to jest zjawisko FOMO?

Najprościej rzecz ujmując, FOMO jest uzależnieniem od internetu. Osoba, która korzysta z sieci, w pewnym momencie przestaje kontrolować używanie smartfona, odczuwa silną potrzebę zerknięcia na portale informacyjne czy o konkretnej tematyce w obawie, że jakiś news zostanie przez nią pominięty.

Statystyki jasno wskazują, że z zasobów internetu każdy z nas korzysta średnio ponad 6 godzin dziennie, a połowa tego czasu wykorzystywana jest za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Zjawisko FOMO dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i młodzieży. Terapeuci uzależnień zwracają uwagę na fakt, iż o FOMO można już mówić także przy uwzględnieniu dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

FOMO (fear of missing out) jest zwyczajnie lękiem przed tym, że coś nas ominie. W obawie przed nieprzeczytaniem jakiejś informacji, sięgamy po smartfon nawet kilka razy w ciągu godziny. Sprawdzamy powiadomienia, wchodzimy na pocztę, ulubione portale, czytamy newsy, wchodzimy na portale społecznościowe.

Jak radzić sobie z FOMO?

Chociaż samo zjawisko FOMO obserwowane jest od ponad dekady, to w czasie pandemii koronawirusa znacznie się nasiliło, a psychologowie potwierdzają wzrost diagnostyki tego rodzaju uzależnienia przede wszystkim wśród osób młodych.

W czasach, w których każdy z nas jest narażony na FOMO, tak naprawdę trudno to zjawisko prawidłowo zdiagnozować. Istnieje bowiem cienka granica pomiędzy wykorzystywaniem zasobów sieci w słusznym celu a korzystaniem z internetu poprzez uzależnienie.

Potrzebna jest psychoterapia, a ta podejmowana jest najczęściej indywidualnie. To podczas niej uzależniony uczy się świadomego filtrowania treści w wirtualnym świecie oraz kontroli własnych zachowań. Sukces zależy w tym przypadku przede wszystkim od uświadomienia sobie problemu i chęci walki z nim. Uzależnienie od korzystania ze smartfona jest tak samo poważne, jak uzależnienie od hazardu czy alkoholu i należy z nim walczyć. Walka może być jednak skuteczna, gdy sam uzależniony zdaje sobie sprawę z problemu i chce go niwelować.

W ramach walki z FOMO powstała nawet społeczna kampania, której celem jest wskazywanie skutków, jakie to zjawisko za sobą niesie. Terapeuci potwierdzają, że to najwyższy czas na podjęcie działań, które mogą zminimalizować zjawisko FOMO wśród społeczeństwa. Im szybciej zacznie uświadamiać się problem, tym efekty będą lepsze. Dzisiaj wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z nadmiernego wykorzystywania smartfona, większość nie widzi w tym żadnego problemu, a internet jest dla nich jedną z głównych form spędzania wolnego czasu. Właśnie w ten sposób można bardzo szybko sprawić, by konieczność dostępu do najświeższych informacji wręcz zawładnęła naszym życiem, a tego rodzaju uzależnienie uniemożliwiało normalne funkcjonowanie. Ograniczenie korzystania ze smartfona jest konieczne. Zastanów się, ile czasu Ty marnujesz właśnie w ten sposób?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here